user
Hamile Çalışan Hakları Nelerdir?

Sıradaki içerik:

Hamile Çalışan Hakları Nelerdir?

e
sv

Gebelikte Mide Yanması Neden Olur?

545 okunma — 24 Ocak 2019 14:34
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamilelik dönemi birçok kadın için çok eğlenceli ve rahat iken, bazı anne adayları için ise tam bir kâbus olmaktadır. Anne adayının fiziki yapısına göre yaşadığı sağlık sorunlarının başında mide yanması ve ekşimesi gelmektedir. Bu rahatsızlık her 10 gebenin 8 inde görülmektedir. Hamile iken mide yanması şikâyeti çok sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Gebelikte mide yanması neden olur? Sorusu hamilelerin en sık sorduğu sorular içinde yer alır.

Hamilikte Yaşanılan En Büyük Sorun: Mide Yanması

Genellikle hamileliğin son aylarında görülen ve birçok sıkıntıyı da beraberinde getiren mide yanması hamile kadınların sık karşılaştığı bir problemdir. Hazımsızlık ve asidik bir yanma olduğundan dolayı anne adayı yemek yemekte zorlanmaktadır. Hamilelik sırasında mide ekşimesi ve yanması bazı nedenlere bağlanmaktadır.

Gebelikte Mide Yanmasının Nedenleri

Gebelerde mide yanması hormonal değişikliklerden dolayı oluşmaktadır. Anne karnındaki bebeğin büyümesiyle mideye yapacağı baskı midenin küçülmesine sebep olmaktadır. Bununla ilişkili olarak mideye giren her lokma anneye hazımsızlık olarak geri dönüş sağlar. Ayrıca gebelik sırasında plesanta, rahmin düz kaslarını rahatlatmaya yarayan hormon progesteronunu üretmektedir. Bu hormon yemek borusunu mide kısmından ayıran ve gastrik asitlerin boruyu geri çekerek valfi rahatlatmasına yarar. Bu nedenden dolayı büyüyen bebek buraya baskı yapar ve annenin mide kısmı yanar. Mide asitleri buradan direk yemek borusuna gideceğinden dolayı midede ekşimeler yaşanabilir.

Gebelikte Mide Yanması Nasıl Geçirilir?

Hamilyeken özellikle gece yatmadan önce sıklıkla yaşanılan mide ekşimeleri ve yanmaları için ufak tedbirler alınabilinir. Yağlı ve baharatlı yüyeceklerden uzak durulması, alkol veya kahvenin mide asidini arttıracağı sebebiyle tüketilmemesi, gazlı içecek yerine ılık su tüketimi sağlanmalıdır. Bir bardak soğuk süt veya bir kase yoğurt mide yanmasını önemli derecede azaltacaktır. Az ve sık yemek mide yanması için en iyi tedavi yöntemidir. Bu rahatsızlık için hamilelerin günde en az 12-13 bardak su tüketmeleri gerekir.

Mide Yanması Yaşayan Hamileler Ne Yemeli?

Hamileler mide ekşimesine karşı sebze tüketmeleri gerekir. Paketlenmiş veya içeriği belli olmayan gıdalardan uzak durmaları gerekir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.