rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar ›

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Nedir?

Gebelik çok güç ve emek gerektiren bir süreç ve tabi bunun yanı sıra bir o kadar da güzel ve eşsiz bir duygu . Bu duygu yüklü dokuz aylık süreç de kasık ağrısı bel ağrısı bulantılar baş dönmeleri dahil daha bir çok değişik rahatsızlık yaşayacak anne adayı ,gebelik süresince bu tür rahatsızlıklara alışacaktır . Bu yönde endişe etmemek gerekir zira bunlar hamilelik için en doğal şeylerdir .


Bir gebelik boyunca çok kez doktor kontrolleri olacak ve gerekli bilgiyi doktor anne adayına verecektir . Bu süreç boyunca anne stresten uzak durmalı , beslenmesine özen göstermelidir .

Yaklaşık 7 haftalık olduğunda bebeğin ilk kalp atışını doktor kontrolün de ultrason yolu ile duyabileceksiniz

11 . ve 14 . haftalar arasında ise ikili testler yapılacaktır . İkili test kan yolu ile yapılır ve muayeneye aç gitmek gerekir . Bu test sonucuna göre bebekte olabilecek olumsuz şeylere karşı önlem alınacaktır . Bu gibi testler normal bir süreçtir ve asla telaş yapmanızı gerektirecek bir şey değildir . Zira size ve bebeğe zarar verecek her şeyden doktor kaçınacaktır .

Gebelik döneminde 24 . ve 28 . haftalar da ise şeker yükleme testi yapılır . Yapılan test sırasında anne adayının şeker hastası olup olmadığı kontrol edilir . Bunun için öncelikle elli gram glikoz içer. Glikoz seviyesi 140 miligram altında ise anne adayında herhangi bir şeker hastalığı olmadığı görülmüş olur .

Bu gibi testler asla strese sebep olmamalı aksine doğal ve olağan bir süreç gözü ile bakılmalıdır .

Gebelik öncesi ve ya gebelik sonrası var olan şeker bazı sorunlara sebep olabilir . Bunun için bu gibi testler mutlaka özenle yaptırılmalı ve tedavi edilmelidir .

Gebelik her test önem taşır ve sizin ve bebeğin sağlığı için gereklilik arz eder . Bu yüzden bu konuya siz ve doktorunuz gereken hassasiyeti göstermelisiniz . Bebeğin sağlığı için her test yapılmalıdır .

Gebelikten önce de şeker hastalığı bulunan kadınların bebeklerinde bazı anomaliler olabilir. Fakat gebelik sonrası oluşan şeker hastalığı böyle bir soruna neden olmaz.

 


Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: