user
Emzirmenin sakıncalı yasak zararlı olduğu durumlar

Sıradaki içerik:

Emzirmenin sakıncalı yasak zararlı olduğu durumlar

e
sv

Gebelikte yatış pozisyonları hamileler nasıl yatmalı

841 okunma — 07 Aralık 2013 10:35
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamilelikte en çok istediğimiz uyumaktır. Uykumuzda sabit şekilde yatamayız. Uyku esnasında hareketli oluruz. En iyi pozisyon hamilelerin en rahat ettiği şekildir.

Hamileler hormon nedeniyle devamlı uyku ihtiyacı hisseder. Bebeğiniz, sizin rahim içinde bulunan amnios sıvısının içerisindedirler. Bu yüzden sizin sağ ve sol yatmanız onu rahatsız etmez ve zararı da yoktur.

Pozisyon açısından sizin dikkat etmeniz gereken zaman ileriki safhalarda doğum yaklaştıkça sırt üstü yatmamanız gerekir. Sebebi ise rahim büyüdükçe bebekle beraber ani tansiyon düşmesi olabilir. Buna dikkat etmelisiniz.

Bazı hamilelerde erken doğum ve plasental yetmezlik tanısı konduğunda o zaman istirahat etmelidir. Hamilelerin uyurken bu sebeblerden dolayı sol yan yatması gerekmektedir.

Hamilelerin doğum başlangıcında, rahim iyice büyümüştür ve rahmin arkasında kalan damarlar sıkıştırır. Annede baygınlık hissine sebeb olur bu yüzdende sırt sütü değil, yan yatarak sancıyı çekmesi istenir.

Hamilelikte yüzüstü pozisyonu hem anne hem de bebek için iyi bir pozisyon değildir. Çünkü bu pozisyon bebeğe baskı yapar, anne içinde fenalık hissi, sırt ağrıları, kan basıncın düşmesine neden olur.

Sağ yatış pozisyonunda ise karaciğere baskı olacaktır. İyi bir pozisyon olan sol yana yatış pozisyonunda rahat etmemeye başlayabilirsiniz ve değişik pozisyonda yatmak isteyebilirsiniz. Ama sol yatış anne için en rahat pozisyondur. Zamanla bu pozisyona alışılacaktır.

Yatış pozisyonunuzda, yastığınızı iki bacağınızın arasına alarak ya da sırtınıza destek alarak koyabilirsiniz. Başınız her zaman göğsünüzden yukarı olmasına dikkat ediniz. Bu şekilde nefes almakta zorluk yaşamazsınız.

Hamilelikte hiç beklemediğiniz zamanlarda uykunuz gelmektedir. Gün içinde şekerleme tarzında uyuklama yapmak sizi rahatlatacaktır.

Bebeğiniz ve kendinizin rahatlığını sağlamak için uyumayı ihmal etmeyiniz. Unutmayın hamilelikte uyku pozisyonu kadar, yataktan kalkma pozisyonu da çok önemlidir.

Yavaş yavaş kalkıp, ani hareketlerde bulunmamalısınız. Karın ve sırt kaslarına zarar vermesine sebeb olur.

Yatmadan önce ılık bir duş ve ılık bir süt sizin uyumanıza yardımcı olacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • İsim yazınız 10 yıl önce
 • Sevgılı kızım ıkızlere hamıle…. sıtenızı cok faydalı buldum. tesekkurler paylasımlarımlarınız ıcın…

avatar