user
Hamilelikte preeklampsi ve hipertansiyon

Sıradaki içerik:

Hamilelikte preeklampsi ve hipertansiyon

e
sv

Hamile (gebe) kalmak için en uygun günler ve zaman

486 okunma — 13 Aralık 2013 09:44
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamile kalmayı düşünüyorsanız en uygun zaman dilimini seçmelisiniz. Günümüzde anneninde aktif olarak iş hayatında yer alması ile birlikte planlı hamile kalmak şart olmuştur.

Özellikle anne ve baba adayı kariyer yapmak istiyorsa planlı gebelik kaçınılmazdır. Ama bebek yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Ben bu ay hamile kalmalıyım diye düşünüp çaba gösterseniz dahi hamile kalamayabilirsiniz. Bazen bütün olumlu şartlar bir araya gelse bile hamilelik gerçekleşmeyebilir.

Yumurtlama zamanını tutturamayabilir veya başka hatalar oluşabilir. Oysa çift kendilerini bebek sahibi olmaya programladığında hamilelik gerçekleşmez ise hayal kırıklıkları ve tahammülsüzlük olabilmektedir. Uzman kişilere göre hiçbir sağlık problemi olmayan ve korunmayan bir kadının her siklusta hamile kalma olasılığı %25tir.

Çiftin yaşı, adet dönemi, ilişkinin sıklığı hamile kalma başarısını etkileyen faktörlerdir. Aktif cinsel yaşantısı olan kişilerin yüzde 57 si ilk üç ayda yüzde 72 si altıncı ayda yüzde 85 i bir yılın sonunda hamile kalmaktadırlar. Yüzde 15 oranında kısırlık mevcuttur. Yaş hamilelikte önemli bir etkendir.

Kadının yaşı ilerledikçe yumurta kalitesi düşmekte hamile kalma olasılığı azalmaktadır. Kadınların belirli bir yumurtlama dönemi vardır. Her adet döneminde sadece o zamanlarda hamile kalabilirler.

Adet’in başladığı gün ‘1’. Gün olarak kabul edilir. 28 günde adet olan bir kadında yumurtlama 13-15. Günlerde olmaktadır. Yani gebe kalmak için en uygun günlerdir. Ancak kadınların bazıları daha erken bazıları daha geç yumurtlayabilir. Bazen de o adet döneminde hiç yumurtlama olmayabilir. Bu nedenle adet’in başladığı günden itibaren 10-16 günler arası gebe kalınabilir.

Yumurtlama olup olmadığı ultrasonla anlaşılabilir. Çok cinsel ilişkiye girmek sperm kalitesini düşürür. Önemli olan yumurtlama olduğunda orada uygun spermin var olmasıdır. Adet günlerini takip ederken stres yapmamalısınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.