user
Hamilelikte oruç tutmak

Sıradaki içerik:

Hamilelikte oruç tutmak

e
sv

Hamilelikte preeklampsi ve hipertansiyon

626 okunma — 12 Aralık 2013 23:29
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Preeklampsi sadece gebelik döneminde ortaya çıkan ve nedeni belirlenemeyen yüksek tansiyon hastalığıdır. Hamilelik boyunca yaşanan yüksek tansiyon bir süre sonra idrarla atılan protein kaybına kilo alımına ve vücutta ödem oluşumuna neden olmaktadır. Hamilelikte preeklampsi ve hipertansiyon her yüz gebeliğin altısında görülmektedir.

Genelde ilk gebeliklerde 18 yaşından küçük ve 30 yaşından büyük anne adaylarında daha sık görülmektedir. Ayrıca  şeker hastalığı olanlarda kronik hipertansiyon hastalarında ve ailesinde yüksek tansiyon hastası olan bayanlarda görülme riski oldukça fazladır.

Preeklampsi riski yüksek olan grupların içine gebelik boyunca çalışan ve dinlenme fırsatı bulamamış bayanları da ekleyebiliriz. Gebeliğin ilk aylarında hiç bir belirti göstermeyen fakat gebeliğin son aylarında ortaya çıkmaya başlayan preeklampsi hastalığının ilk belirtisi eklampsidir.

Eklampsi preeklampsi hastası hamilenin nöbet geçirmesi durumudur. Sara nöbetine benzeyen eklampsi el kol ve ayaklarda kasılmayla birlikte bilinç kaybı da görülmektedir. Şiddetli tansiyon yüksekliği gebelikte yüksek risk yaratır.

Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi hastası olan anne adayının hayatı tehlikeye girer ve bu durum gebeliğin sonlandırılmasıyla sonuçlanabilir. Erken doğum yapan hastanın eklampsi görmesi hamilelik sonrasında da tekrarlayabilir. Hamilelikte preeklampsi ve hipertansiyon hastası kişilerde gebelik boyunca hiçbir belirti görülmeyebilir.

Nadiren görülebilen eklampsinin belirtileri arasında ani kilo artışı vücudun şişmesi halsizlik bilinç bulanıklığı gözlerde sararma uyku hali görme bozukluğu baş ağrısı unutkanlık karın bölgesindeki ağrılar yer almaktadır. Bu şikayetlerle doktora başvuran birinin önce tansiyonu ölçülür tanı konulduktan sonra tedavi süreci başlar. Burada önemli olan sadece anne adayının sağlığı değil bebeğin de sağlık durumu dikkate alınmalıdır. Gebelik 36 haftadan fazla ise doğum gerçekleştirilir.

Hamilelikte preeklampsi ve hipertansiyon hastası gebede eğer hafif bulgular varsa hastane ortamında takip edilmektedir. Eğer ağır preeklampsi hastası ise burada önce anne adayının durumu dikkate alınır ve gebeliğin haftasına bakmaksızın gebelik sonlandırılır. Eğer doğru bir şekilde gebelik sonlandırılmazsa bu durum ölümle sonuçlanabilir.

Doğum sonrasında da tekrarlama riski bulunduğundan tedavi süreci devam eder. Hastaya tansiyon düşürücü ilaçlar ve magnezyum takviyesi yapılarak preeklampsi görülme riski düşürülmeye çalışılır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.