user
Menopoz Döneminde Neler Yaşanır?

Sıradaki içerik:

Menopoz Döneminde Neler Yaşanır?

e
sv

Hamilelik Döneminde Röntgenin Zararları

347 okunma — 20 Mayıs 2018 14:02
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Röntgenin ilk kez hamilelerde kullanıldığı 80li yıllarda hamileler için bu yöntem devrimseldi. Hamilelerin her 15 günde bir röntgene girmesi tavsiye edilirdi.

Fakat zaman için röntgenin radyasyon yayan yönü ortaya çıkmaya başladıktan anne adayları röntgenden uzaklaştılar. Röntgenin hamileler üzerinde ne gibi zararları var bunu anlatacağız.

Tomografi gibi yöntemler 80li yılların sonuna doğru daha az kullanılan yöntemler haline geldi. Ancak yapılan araştırmalar fetusun ve diğer doğum organlarının tomografi tarzı röntgenlerin yaydığı x ışınına dayanıklı oldukları ortaya çıktı.

Fetusun radyasyondan etkilenmesi için en az 5 rad düzeyinde bir radyasyon gerekiyor. Ancak tomografi tarzı uygulamalar bunun çok daha altında bir radyasyon değeri yayıyorlar.

Röntgenin Hamilelikte Zararları

Hamileler için röntgen ve yaydığı radyasyon aşırı zararlı görülmese de sesle çalışan ultrason gibi yöntemler daha yararlıdır.

Bunun dışında bazı hamilelik dönemlerinde vücut radyasyona daha duyarlıdır. Özellikle hamileliğin ilk 8 gününde röntgen kesinlikle tehlikelidir.

Bazı bebeklerde röntgen sonrası gelişme geriliği, şiddetli zeka geriliği, nörolojik etkiler ve kanser gibi durumlar görüldüğü iddia edilse de bu durumlarla ilgili elde kanıt olarak sayılacak kadar çok vaka mevcut değildir.

Annelik duygusu kadınlarda henüz hamilelik dönemindeyken başlar, bu sebeple anne adayı henüz doğmamış olan bebeğinin sağlığını daha o zamanlar bile düşünmeye başlar. Çünkü kadınların çocuklarına olan bu duygusu doğanın kanunu gibi bir şeydir.

Mutlaka sağlık kurumlarında görmüşsünüzdür, röntgen bölümlerine hamileler için sakıncalı olabileceği yazmakta ve böyle bir uyarı belirtilmektedir.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.