user
Bebeği Doğru Şekilde Emzirmek Nasıl Olur?

Sıradaki içerik:

Bebeği Doğru Şekilde Emzirmek Nasıl Olur?

e
sv

Menopoz Döneminde Neler Yaşanır?

524 okunma — 18 Mayıs 2018 22:36
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Menopoz dönemiyle ilgili kadınlar arasında konuşulanların aslında çoğunun yanlış olduğu bir gerçek.”Geç menopoza girenler uzun yaşar”ya da ”menopoz deliliğe yol açar”gibi konuşulanlar bunu kanıtlayan sadece birkaç örnek.

Menopoz kadın hayatında bir döngü olsa da önemsendiği pek söylenemez. Her kadının bir yumurtlama süreci vardır ve bunun sona ermesiyle menopoz ortaya çıkar.  Menopozun oluşturduğu etkiler kadınlar tarafından yeterince ciddiye alınmamasıda bu dönemin daha zorlu geçmesine yol açar.

Menopoz Döneminde Hamile Kalınır mı?

Menopoz belirli bir yaşta aniden ortaya çıkmaz, bu yanlış bir bilgidir. Menopoz adetlerin kesilmesinden yaklaşık 1 ile 5 yıl önce başlayan bir süreçtir. Bu süreçte adetler devam eder fakat hormonal dalgalanmalar yüzünden değişik derecelerde sıkıntılar yaşanır. Bu döneme önmenepoz (premenepoz) denir.

Menopoz Döneminde Kanama

Annesi menopozu zor geçiren kadınlar aynı durumu yaşamayabilir. Ya da benzer yaşlarda geçirmezler. Bu bilgilerde yanlıştır. Menopoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenmiştir fakat her kadın bunu benzer şekilde yaşayacak diye birşey yoktur. Yaşam tarzı,dış etkenler, sigara gibi faktörlerde menopozu etkilemektedir.

Geç menopoza giren kadınlar daha uzun yaşarlar gibi söylentilerde kesinlikle yanlıştır. Daha uzun süre östrojen etkisinde kalmak daha genç gösterecektir fakat ömrü uzatmaz. Ayrıca uzun süreli ösrojen etkisi meme ve rahim kanseri gibi hastalıkların riskinide beraberinde getirmektedir.

Menopoz dönemi, menopoz dönemi belirtileri hakkında daha detaylı bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.