rus takvimi

Anasayfa › Hamilelik ve Cinsellik ›

Hamilelik Dönemlerinde Cinsel İlişki

Hamilelik kadın hayatını tümden karıştıran ve önemli değişik bir zamandır.

Bu zaman içerisinde fiziksel farklılıkların yanında beyinde oluşan psikolojik değişikliklerde meydana gelmektedir

Hayatın her süresinde çok önem taşıyan cinsellik ve cinsel hayat genellikle hamilelike olumsuz problemler oluşturur. Genellikle ilk hamileliği yaşayan kadınlarda bu zaman zarfında uyum sağlama bakımından cinselliğe karşı  isteksizlik oluşur tüm odakları doğacak bebekleri olduğu için cinsel birlikteliği bir süreliğine unuturlar.

Cinsellik ve cinsel arzular aslında insanın dünyaya gelişiyle birlikte var olan içduygulardan biridir. Bu arzuların amacı insanların kendi soyunu sürdüre bilmesinede büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Gebeliğin oluştuğu tanısı konulmasıyla  ile birlikte bayanlarda annelik içgüdüsü yüksek oranla gelişir. İlk hamileliğini yaşayanlar da etrafından gelecek her türlü hareketin bebeğe kötülük olacağını düşüncesi anne adayının cinsel arzularınıda köreltebilir.Aslında sağlıklı gelişen bir hamilelikte cinsel birleşmenin bebeğe Hiçbir şekilde zararı yoktur.

Toplumumuz içinde hamileliğin ilk zamanlarında cinsel birlikteliğin doğacak çocukta sakatlık ya da ölüme sebebiyet göstereceği veya bir düşük çocuk yapılacağı  düşüncesi olmasına rağmen bunun tıpta ise hiçbir şekilde doğruluğu yoktur.

Hamileliğin normal şartlarda devam ettiği sürece hamilelik tamamlanması ve bebeğin doğmasına yaklasık 4 hafta kalmasına kadar cinsel birleşmede hiçbir problem yoktur. Bu zamanda erkeğin spermi içinde bulunan ve “prostaglandin” adı verilen dokuların rahim kitlenmelerine sebeb olarak erken doğuma sebep gösterebileceği sebebiyle doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: