rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar ›

Hamilelikte Yorgunluk Hissi ve Çözümü

Özellikle hamileliğin 4. ayında aşırı yorgunluk belirtileri ortaya çıkar. Bunun nedeni vücudunuzun bebeğiniz tarafından kullanılıyor olmasıdır. Bir diğer neden ise vücudunuzun hem psikolojik hem de duygusal etkenlere uyum sağlama sürecidir.

Annenin vücudunda 4. ay itibariyle plasenta oluşumu tamamlanır. Fakat bu oluşum sırasında çokça enerji gerekmektedir. Bu enerji sizin vücudunuzdan karşılanacağı için siz hiçbir şey yapmamanıza rağmen kendinizi bitik hissedeceksiniz.

Bu nedenlerden dolayı çalışma temponuzu normalin daha da altında tutmalısınız. Fazlaca enerji isteyen işlerden uzak durmalısınız. Çünkü o enerji bebeğe gereklidir. Fakat birçok iş yapmanıza rağmen yorgunluk duymuyorsanız işe devam edebilirsiniz. Bu bebekte bir soruna yol açmayacaktır.

Hamilelikte yorgunluğun çaresi için araştırma yapıp size birkaç öneri sunduk;

Hamilelikte Yorgunluğun Giderilmesi

Dışarıda yürüyüş yakmak, temiz hava almak sizi rahatlatacaktır.

Uyku sürenizi arttırın. Normalden 2 saat daha fazla uyumak bedeninizdeki yorgunluğun bir kısmını alacaktır.

İş yaparken kısa aralar verin. Önceden belirleyeceğiniz zamanlarda işinize sıkça ara vererek dinlenin. Bu hem yorgunluğunuzu alacak hem de daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.

Beslenmenize mutlaka dikkat edin. Sağlıklı ve düzenli beslenmek vücudunuza iyi gelecektir. Unutmayın ki bebeğiniz de ihtiyacı olan besinleri sizden karşılıyor.

Doktorunuzun verdiği vitamin haplarını mutlaka düzenli olarak kullanın. Bu vitaminler hem bebeğiniz için gerekli hem de sizin vücudunuz için olmazsa olmazlarınızdır.

Kendinize mutlaka zaman ayırın. İşleri bir kerede bitirmeye çalışmayın, zaman aralıklarına bölün. Aralarda dinlenmek amacıyla kitap okuyun yada film izleyin.

Ayakta fazlaca durmamaya çalışın. İşleri mümkün olduğunca oturarak yapın.

Başka çocuklarınız da varsa size problem yaratıp sizi yormaması için onlara ilgi duyup uğraşacağı bir şeyler verin. Örneğin kitap okutturabilirsiniz. Eğer yaparsa ona sürpriz olarak bir şeyler verebileceğinizi belirtin.

Eğer, hamilelikte yorgunlukla beraber nefes darlığı gibi problemlerle karşılaşıyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: