rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar ›

Hamilelikte Anemi Riski Artar mı?

Hamilelik sürecince anne birçok problem ile karşılaşır. Bu süreçleri en iyi şekilde atlatabilmesi için de sağlığına ve beslenmesine çok dikkat etmelidir. Hamilelik boyunca gebe kadının kilo artışı mide bulantıları ve kusmaları bel ağrıları ve demir eksikliği gibi birçok hastalığı ortaya çıkar.

Hamile kadınların en çok karşılaştığı problem demir eksikliği sonucu oluşan anemilerdir. Demir eksikliği ya hamile kadın vücuduna demiri iyi alamaz. Ya da hamilelik sırasında oluşan kanamalardan dolayı vücudundan çok demir kaybederek kansızlık ortaya çıkar.

Hamile bayanların vücutlarına demir almak istiyorlarsa hayvansal gıdalardan özellikle et ve yeşil yapraklı sebzelerde demir çok fazla bulunur. Demir kan yapıcı sinir hücrelerini yenileyici ve hücre yapı taşlarını oluşturması gibi özelliklerinden dolayı çok önemlidir.

Hamilelikte görülen demir eksikliğinin nedenlerine gelecek olursak; folik asit yetersizliğinden dolayı anemi görülebilmektedir. Yeterli ve sağlıklı bir şekilde beslenme olmadığından anemiye neden olabilmektedir. Gelişmekte olan bebeğin annelerinin besinlerini alması da anemiye neden olur.

Hamilelikte Demir Eksikliği Belirtileri
Demir eksikliği belirtilerine gelecek olursak; anne adayı çok çabuk yorulur. Sürekli halsiz ve uykulu hisseder. Yorgun hisseder. Kalp çarpıntıları olağandan daha hızlı çarpar. Merdiven çıkarken çabuk yorulur.

Nefesi çabuk tükenir. Baş ağrısı baş dönmesi gibi problemler oluşur. Sarılık ve karın ağrısı olur.
Anemiye karşı önlem almak için anne adayının mutlaka bir doktora görünmesi gerekir. Doktor kontrolünde olması ve demir takviyeli ilaçlar alması gerekir. Demir içerikli yeşil sebze ve hayvansal gıdalar tüketmesi önerilir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: