user
Hamilelikte Riskler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıradaki içerik:

Hamilelikte Riskler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

e
sv

İlişkiden Kaç Gün Sonra Kasık Ağrısı Başlar?

587 okunma — 16 Mart 2018 21:08
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bazı kadınlar kolaylıkla hamile kalabilirken bazı kadınlar için bu süre uzayabilmektedir. Hamile kalmak için uğraşırken psikolojik olarak etkilenen kadınlar, hamile olmasalar dahi gebelik belirtilerini yaşayabilirler ve adet görmeyebilirler.

Kadınların paylaşım yaptıkları forumlarda sık sık karşımıza çıkan İlişkiden kaç gün sonra kasık ağrısı başlar? Sorusu geniş anlamda bakıldığında doğru bir sorudur ancak bu psikolojik olabileceği gibi idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar nedeniyle de olabilir.

Her kadın anne olmayı ister ve bunun için çok çaba gösteren kadınların işleri biraz daha zordur. Aslında bebeklerine bin bir zahmetle kavuşmaya uğraşan annelerin bebekleri doğunca çok fazla üstüne düşmelerini anlayışla karşılamak lazım. Öncelikle bilinmesi gereken en önemli husus,  her cinsel ilişki sonunda gebeliğin gerçekleşmeyeceğidir. Çünkü gebeliğin oluşması için yumurta hücresinin olgunlaşması ve sperm ile buluşması gerekmektedir.

Bu süreç ayda bir kez gerçekleştiği için takibini yapmak isterseniz yumurtlama testleri ya da ateş ölçme yöntemi gibi uygulamalar kullanarak takip edebilirsiniz. Bir çok kadın bu yöntemle yumurtlama tarihini belirlemekte ve o tarihlerde ilişkiye girmektedir. Döllenme oluştuktan sonra rahime tutunan zigot hücresinin kasıklarda ağrı yaptığını hisseden kadınlar vardır.

Adet öncesi yaşanan kasık ağrısına benzeyen bu ağrıyla hamile olduklarını çok erken hisseden kadınlar vardır. Ancak kasıklardaki ağrının sebebi hamilelik değil genellikle yumurtlamadır. Yumurtlama olduğunda kasıklarda ağrı olabilir. Spermler vajina içinde 3 güne kadar yaşayabildikleri için bu şekilde bir ihtimal gebelik gerçekleşebilir.

İlişkiden kaç gün sonra kasık ağrısı başlar? derseniz bunu her kadın hissetmeyebilir diyebiliriz. Hissedenler ise en erken 5 ya da 12. günde hissedebilirler. Genelde batma şeklinde olan bu ağrılar kramp halini de alabilir.

Eğer hamile değilseniz kasık ağrılarınızın sebepleri şunlar olabilir:

 • Yumurtlama ağrısı,
 • Adet ağrısı,
 • Myomlar, adenomyozis, yumurtalık kistleri,
 • Rahim ve tüplerdeki enfeksiyonlar,
 • Endometriozis,
 • Karın içi yapışıklıklarıdır.
 • İdrar yolu enfeksiyonları

Eğer hamilelik şüpheniz varsa bir gebelik testi yaptırmalısınız. Kan ya da idrar örneği alınarak yapılan gebelik testleri ilişkiden 10 gün sonra erken sonuç verebilir. Hamilelikteki bu kasık ve bel ağrıları hamilelik süresinde devam eden ağrılardır. Aslında gebelik sürecinde kadının vücudu bebeği yabancı bir madde olarak algılar ve yok etmek ister.

Bu süreçte vücudun bebeğe adapte olması sırasında bu tip ağrılar ve yerleşme kanaması denilen kanamalar da meydana gelebilir. Bunların nedeni tam olarak bilinmese de uzmanlar değişik yorumlarda bulunmuşlardır. Büyüyen rahimin genişlemesi nedeniyle bu ağrıların oluştuğu söylenebilir. Ya da rahim bağlarının gerinmesi sonucu da oluşabilir.

En erken gebelik belirtileri arasında olan kasık ağrısına şişlik de eşlik edebilir. İlişkiden kaç gün sonra kasık ağrısı başlar? Sorusunun cevabı 5 ila 12 gün arasında değişmektedir. Ancak kasık ağrısı hamilelik anlamına gelmez. Başka hiçbir rahatsızlığınız olmadığı halde bu belirtileri yaşıyorsanız psikolojik de olabilir. Bunun en kesin yolu hamilelik şüpheniz varsa gebelik testi yaptırmanızdır.

Ayrıca psikolojik olarak kendinizi hamile gibi hissetmeniz hamile kalmanızı zorlaştırabilir. Bu yüzden kendinizi hamile kalma fikrine şartlayarak cinsel ilişkiye zorlamamanız gerekir. Ne kadar normal ve olağan bir süreç izlerseniz ve kafanızdan bu sefer hamile kalacağım fikrini atarsanız o kadar çabuk hamile kalırsınız.

Hamilelik kararı vermeden önce kronik rahatsızlarınıza varsa mutlaka doktorunuza danışarak bilgi alınız. Özellikle tiroit ve şeker gibi rahatsızlığınız varsa hamileliğe engel olup olmadığını ve kullandığınız ilaçları jinekoloğunuzla paylaşınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.