user
Gebelikte alınan kilolar nasıl verilir ne kadar sürede verilir

Sıradaki içerik:

Gebelikte alınan kilolar nasıl verilir ne kadar sürede verilir

e
sv

Hamilelikte çatlaklar için ne kullanılır nasıl önlenir nasıl geçer

699 okunma — 09 Kasım 2013 16:35
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamilelik döneminde kadınların en büyük korkulu rüyalarından biride ciltlerinde oluşan kötü görünümlü çatlaklardır. Günümüzde yapılan istatistiklere göre hamile kalan kadınların gebeliklerinin sonuna kadar her 100 hamile kadından 90’ında basen ve göbek bölgesinde bu kötü görünümlü çatlaklar oluşmaktadır.

Gebe bayanlarda oluşan çatlaklar genellikle karın alt bölgesinde boylamasına oluşmaktadır. Bunun dışında nadiren de olsa kol, bacak ve kalça kısmında da görünebilir. Kadınların korkulu rüyası olan bu çatlakların sebebi gebelik döneminde aşırı salgılanan hormonların cilt üzerindeki etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Aşırı esneyen cilt belli bir aşamadan sonra esneyemez ve ciltte çatlaklar meydana gelir. Bu çatlaklar büyük oranda göbek bölgesinde oluşur. Meydana gelen bu çatlakların pembe ve gümüş renkte olduğu gözlenmiştir. Bu renk oluşumları ciltteki kollajen liflerin ayrılmasından meydana gelir. Ayrılan bu kollajen lifler ciltte bazen şiddetli kaşınmalara sebep olabilir ama kesinlikle cildinizi çok şiddetli kaşımayınız.

Hamile olan bayanlarda yapılan istatistiksel çalışmalara göre bazı kadınlarda bu çatlakların daha fazla olduğu gözlenmiştir. Bunlar; cilt dokusu ince olan beyaz tenli kadınlarda, ırsi faktörlerde çok önemlidir. Aile büyüklerinin gebelikleri döneminde çatlaklar oluşmuşsa büyük bir ihtimalle sizde risk altındasınızdır.

Üst üste doğum yapan bayanlarda cilt dinlenmeden ve normal dokusuna kavuşamadan tekrar gebe kalmak çatlak oluşumunu artırmaktadır. Gebe kalan bayanlarda kontrolsüz ve aşırı alınan kilolar cildin aşırı genleşmesine neden olur ve cilt çatlakları meydana gelir. Dengeli beslenmeyen ve vücuduna giren sıvı miktarı az olan gebelerde daha çok çatlaklar oluştuğu bilinmektedir.

Gebelik döneminde bu çatlakların oluşmaması için bazı önlemler alabiliriz. Bunlar; sürekli doktor kontrolünde olacağınızdan doktorunuzun tavsiyesi üzerine gebeliğin 3. Ayından sonra önerilen kremlerle karın bölgesine masaj yapmalısınız. Halk arasında faydası olduğuna inanılan kakao yağı ve badem yağı kullanabilirsiniz.

Gebelik döneminde özellikle cilde çok faydalı olan E vitamini içerikli krem ve losyonlar kullanabilirsiniz. Bol sıvı tüketerek cildinizin esneklik özelliğini artırabilirsiniz, aşırı kilo almamaya özen gösterin, karın bölgenize düzenli aralıklarla ve hafif hareketlerle masaj yapın, doktorunuzun gebelik dönemi boyunca önerdiği egzersiz hareketlerini düzenli yapmaya gayret gösterin. Bu basit ama etkili tedbirlerle gebelik döneminde oluşacak muhtemel çatlakları büyük oranda engellemiş olacaksınız.
kaynak: http://www.hamilelikbilgileri.com/hamilelikte-catlak-ne-zaman-baslar-nasil-onlenir/

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.