rus takvimi

Anasayfa › Hamilelik Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar Hamilelikte Kontroller - Testler Sorular ve Şikayetler ›

Hamilelikte En Çok Yaşanan Sorunlar

Hamilelik süresince anne adayları birçok sorunla karşılaşır. Bu sorunların temeli genelde psikolojik nedenler ve hormonal dengesizliklere dayanır. Hamilelik döneminde anne adayının kan miktarında artışlar gözlemlenecektir. Bu kan artışı sonucunda dolaşım sisteminde bazı sorunlar oluşabilmektedir.

Bunlar daha çok hamileliğin ilk 3 ayında gözlemlenir. Ve kan dolaşımındaki sorunlar tansiyon düşüklüğüne sebep olabilirler. Tansiyonun düşmesiyle birlikte baş ağrıları oluşabilir. Bunun için çoğu hamile kadın hamileliği sırasında sık sık başının ağrıdığından, gözlerinin kararıp midesinin bulandığından yakınır.

Bunun dışında sindirim sistemi de bu hormonal değişikliklerden ve vajinanın büyümesinden kötü etkilenen sistemlerden birisidir. Bu sebeple hamileliğin ilk 3 ayı mide bulantıları ve kusmanın en yoğun olacağı dönemlerdir. Vücut bu hormonsal ve fiziki değişime bu dönemlerde kusma, bulantı gibi tepkiler verecek ama dördüncü ay ve sonrasında bu duruma yavaş yavaş alışmaya başlayacaktır.

Hamileliğin son dönemlerinde ise kusmalar ve bulantılar yerini daha çok reflü rahatsızlığına bırakır. Hamilelik süresince reflü rahatsızlığı ile ilgili bilinmesi gerekenlerden daha önce bir konumuzda bahsetmiştik. Bu konunun linki Hamilelikte Reflü Ve Tedavisi

Reklam Alanı

Hamilelikte hareketliliğin azalması sonucunda bacaklarda ödem oluşabilmektedir. Dengede meydana gelecek sıkıntılar sonucu ve denge merkezinin değişmesinden dolayı bel ağrıları görülmektedir. Omurga ve iskelet sistemi bu yeni denge merkezine alışana kadar bu sistemlerde bazı ağrılar görülebilir. Özellikle hamileliğin en son dönemlerinde de özellikle bacak kaslarında ve vücudun diğer kaslarında kramp girmesi ile karşılaşılabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Nasıl Gerçekleşir? başlıklı makalemizde gebelik nasıl gerçekleşir, hamilelik nasıl gerçekleşir ve nasıl hamile kalınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.

film izle

SOSYAL AĞLARDA BİZ: