user
Hamilelikte Saç Boyama ve Kına Yakmak Zararlı mı

Sıradaki içerik:

Hamilelikte Saç Boyama ve Kına Yakmak Zararlı mı

e
sv

Hamilelikte (gebelikte) Suyun Erken Gelmesi Nasıl Anlaşılır

680 okunma — 15 Haziran 2013 12:28
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamilelikte suyun erken gelmesi: Anne adayı gebe kaldıktan sonra döllenen yumurta kesesiyle beraber rahim içine yerleşerek yer edinir. Bu kese içerisinde bebeğin suyu ve keseyi çevreleyen amniyon zarı vardır.

Amniyon zarı içerisindeki su bebeğin gelişimi için çok gereklidir. Amniyon zarı ve suyu bebeği hem dıştan gelecek fiziksel etkilerden korur hem de bebeğin uygun sıcaklık altında kalmasını sağlar. Amniyon suyunun diğer önemli bir özelliği de bebeğin kas ve iskelet sistemi gelişimini sağlamasıdır.

Normalde doğum eylemi başladıktan sonra rahim ağzı 8-10 cm kadar açılır ve  sonra amniyon zarları patlayarak doğum gerçekleşir. Doğum sancıları başlamadan amniyon zarının yırtılmasına EMR (erken membran rüptürü) adı verilir.

Halk arasında “suların gelmesi” olarak da adlandırılır. Amniyon suyunun gelmesi en sık olarak vajinal enfeksiyonlar ve idrar yolu enfeksiyonlarına bağlıdır. Bunun dışında çoğul gebeliklerde, doğumsal rahim anormalliklerinde ve “polihidramnioz” adı verilen amniyon sıvının fazla olması ileri derecede anemi, düzenli dengeli beslenememe, batına yapılan darbeler ve son ay içinde cinsel ilişkide bulunma da amniyon sıvının erken gelmesi nedenleri arasındadır.

Sigara içimi de risk faktörleri arasında yer almaktadır. Amniyon suyunun erken gelmesi durumunda takiben 24 saat içerisinde doğum olayı gerçekleşir. Suyun gelmesi ile beraber doğum eylemi kendiliğinden başlayacaktır.

Bebekle dış dünya arasındaki amniyon zarının patlamasıyla bebek enfeksiyonlara maruz kalacaktır eğer 24 saat içerisinde doğum eylemi gerçekleşmezse bebek ve anne ciddi anlamda tehlike altında olacaktır.

Doğum eylemi suni sancı verilerek yapılmalıdır. Amniyon suyunun tamamen boşaldığı gebelerde doğum eylemi gerçekleşmiyorsa bebeğin kordonunun bir yere sıkışacağı yada bebeği tehlikeli bir durumda bırakacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Buna bağlı olarak acil sezeryan ameliyatı ile bebek alınmalıdır.

Suyu erken gelen hamilelerde bebeği ve anneyi korumak için antibiyotik tedavisine başlamak gerekir. Çok nadir de olsa bazı gebeliklerde amniyon zarı bir miktar yırtılarak sıvı kaybı olmaktadır ve yırtık iyileşerek amniyon sıvısı tekrar dolmuşsa gebelik devam edebilir.

Suları erken gelen gebelikler riskli grup da yer aldığı için, ultrasonografi, doppler testi, NST takipleri ile yakından izlenmelidirler.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.