user
Hamilelikte (gebelikte) Grip ve Solunum Yolu Enfeksiyonları

Sıradaki içerik:

Hamilelikte (gebelikte) Grip ve Solunum Yolu Enfeksiyonları

e
sv

Hamilelikte Kurban Eti – Hamile Bayanlar Kurban Eti Yiyebilir mi

462 okunma — 05 Ağustos 2013 13:41
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kurban bayramında her insan gibi gebelerde et tüketmektedirler. Gebelerin artan protein ihtiyaçlarını karşılamak için kırmızı ete ihtiyaçları artmaktadır.

Kurban bayramı sırasında hayvanın kesimi, etin taşınması, saklanması, pişirilmesi gebeler için hayati önem taşır. Kurban olarak kesilecek hayvan mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş olmalıdır. Çünkü hayvanlar insan sağlığını tehdit edecek mikroorganizmalar taşımaktadır. Kurban eti kesildikten sonra tüketilmek için 24 saat mutlaka dinlendirilmelidir.

Pişirirken etin çok pişmemesine üzerinde kahverengi bir tabaka oluşmamasına dikkat edilmelidir. Eti çok pişirdiğiniz takdirde gebeler için çok önem taşıyan folik asit ve proteini kaybeder böylece gebenin et tüketmesinin bir anlamı kalmaz. Gebeler günde ortalama olarak 100- 120 gr kırmızı et tüketmelidirler.

Kurban bayramı ziyaretlerinde ikram edilen çay, kahve, kola gibi içeceklerden kaçınılmalıdır. Bu içeceklerin çok tüketilmesi düşüğe sebep olabilir. Bayramlarda ikram edilen şeker, lokum, çikolata türü yiyeceklerden anne adayı kaçınmalıdır. Bunun yerine sütlü tatlılar tüketmelidir. Gebelik döneminde çiğ ya da az pişmiş eti tüketen anne adayına toksoplasma bulaşabilir. Toksoplasma Enfeksiyonu düşüğe sebep olabilir.

Toksoplasmanın anne karnında bebeğe bulaşması sonucu bebekte düşük, gelişme geriliği, göz ve beyin hasarı oluşmaktadır. Gebelik haftası ne kadar ileri ise annenin aldığı toksoplasma mikrobunun plesanta yolu ile bebeğe geçmesi o kadar kaoylaşır. Bazen nadirde olsa bebeğe hiç geçmeyebilir.

Gebelik döneminde mikrobun bebeğe geçip geçmediğini öğrenmek için kordosentez yapılmaktadır. Yapılamıyor ise bebeğin ultrason takibinde bir patoloji olup olmadığı detaylı olarak araştırılır. Her anne adayı mutlaka toksoplasma tahlili yaptırmalıdır. Anne adayı kişisel hijyen kurallarına dikkat etmelidir.

Etleri mutlaka pişmiş olarak tüketmelidir. Meyve ve sebzeleri bol su ile yıkamalıdır. Toksoplasma mikrobunu kediler de çok sıklıkla taşıdıkları için kedi ile yakın temastan kaçınmalıdırlar.

Gebelikte yüksek tansiyon problemi yaşayanların kurban bayramında aşırı et tüketiminden kaçınmaları gerekir. Ayrıca Salmonella, burucella, tenya gibi hastalıklarda iyi pişmemiş et ile bulaşabilir. Bu nedenle etler iyi pişirilmelidir. Gebeler salam, sosis, jambon, sucuk gibi yiyeceklerden uzak durmalıdırlar.

Gebelikleri boyunca asla çiğ köfte tüketmemeleri gerekir. kırmızı et en iyi protein kaynağıdır ancak gebelikte çok dikkatli tüketilmelidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.