rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar ›

Hamilelikte Migren Ağrısından Kurtulmak

Hamilelik döneminde değişken hormon yapısı, migrene sebep olan başlıca etmendir. Bu baş ağrıları, genel olarak gebeliğin ilk dönemlerinde görülür. Gebeliğin ikinci yarısından sonra da kaybolmaya başlar.

Bu baş ağrıları genelde tüm gün devam eder ve kronikleşir. Akşam saatlerinde ise daha da şiddetlenir. Ağrıların sıklıkla görüldüğü yerler ense ve kafanın arkasıdır. Bu baş ağrıları genelde tek bir tarafta hissedilir ve zorlayıcı dereceye çıkar.

Zonklamanın artması, beraberinde mide bulantısını da getirir. Hatta bu ağrılar genelde kusma ile devam eder. Hamile olmasanız, kullanacağınız özel ilaçlar sayesinde ağrılarınızın şiddeti azaltılabilir. Fakat özellikle hamile kadınlarda fazla dozda ilaç kullanmak tehlikeli olduğundan, genelde ilaç kullanmaları tavsiye edilmez.

Bu ilaçlar, bebeğin gelişimini ve sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak ağrılarınız dayanamayacağınız bir raddeye geldiyse, o zaman mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Her baş ağrısı aynı olmayacağından, kesinlikle kulaktan duyma bilgilerle ilaç kullanmayınız. Doktor, size en uygun ilacı uygun dozda verecektir. Dediğimiz gibi bu ağrılar, genelde gebeliğin ilk 3 ayında daha sık yaşanır. Baş ağrılarını, hormon değişikliklerine vücudun bir tepkisi olarak düşünebilirsiniz.

Birinci dönem sonunda ise kadınların %60-70 arasında baş ağrılarının azaldığını söyleyebiliriz. Elbette ki her vaka aynı değildir. Bazı durumlarda kadınların ağrıları daha da şiddetlenebilir.

Gebelik süresince, normal zamanlarda içebileceğiniz migrenilaçları önerilmez. Çünkü bu ilaçlar, bebek gelişimini kötü etkileyebilir. Bu yüzden dayanılmayacak derecede ağrılar yaşıyorsanız mutlaka doktor kontrollerinizi ihmal etmemeli, tüm şikayetlerinizi anlatmalısınız. Bu sayede doktorunuz sizinle özel olarak ilgilenecek ve gerekli ilaçları yazacaktır.

Migren rahatsızlığı olan insanlara maalesef çoğu ağrı kesici fayda bile etmez. Normal insan için bile durum böyle katlanılmaz iken hamilelik döneminde migren ağrısı yaşamak gerçekten çok zordur. Umarız en az ağrılı şekilde atlatırsınız.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: