rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar ›

Hamilelikte Sırt Ağrılarına Zararsız Çözümler

Merhaba anne adayları, bu yazımızda sizlere hamilelik döneminizde başınızdan aslında sırtınızdan eksik olmayan sırt ağrılarından ve bunları geçirmek amacı ile yapabileceğiniz bir takım şeylerden söz edeceğiz.

Yeni bir bebek, yeni bir gelecek demek ancak, bu gelecek yolda iken; ne çileler çektiğinizi en çok yaşayanlar bilir. Özellikle sırt ağrısı, bunlardan birini oluşturur ve bu ağrı, normalden fazla uzun süren; çoğu zaman sizi acılara gark eyleyecek bir süreçten oluşur. Bu süreç boyunca yapabileceğiniz bir takım hareketler sayesinde, hamilelik dönemindeki sırt ağrılarınızı dindirebilir ve hatta bazı zamanlarda bitirebilirsiniz.

Esnemeye Çalışın

Hamilelik koçlarının özellikle önem verdiği esneme hareketleri, karnınız büyüdükçe size zor gelecek olan o esneme durumlarını; karnınız büyüdüğünde, rahat rahat yapmanızı sağlayacaktır. Esneme hareketlerini, doktorunuzdan yahut aile koçunuzdan öğrenmeniz daha doğru olabilir. Başlangıçta, ufak ufak yaptığınız bu esneme hareketleri sayesinde, bir süre sonra; bebeğiniz karnınızda küçük bir afacan olduğunda, çok daha rahat bir şekilde hareket edebileceksiniz.

Bol Miktarda Sıvı Tüketin

Bol miktarda sıvı tüketmeniz, hamilelik dönemi boyunda idrar yolu enfeksiyonlarından arınarak sistemli ve düzenli bir idrar yolu oluşmasını sağlayacaktır. Sadece hamile iken değil, her zaman bol sıvı tüketmek, sindirim sistemi ve boşaltım sistemlerinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Eğilmeyin

Özellikle hamileliğin orta dönemlerinde, karnınız yeterince büyüdüğünde herhangi bir nesneyi yerden almak için eğilmek yerine; dizlerinizi kırarak oturmayı tercih edin. Eğidiğiniz vakit bel ağrılarınızı tetikleyebilir ve hatta bebeği, rahimde sıkıştırabilirsiniz. Bu sebepten, bel ağrısı ve bebek sağlığı için, eğilmek yerine dizlerinizi kırarak oturup, aşağıdaki nesneyi almanız; en doğru yoldur.

Yataktan Yuvarlanarak Kalkın

Yataktan direkt olarak dikilme sureti ile kalkmanız, gece boyunca hareket etmeyen vücudunuz için iyi bir seçim olmayabilir ve bu durum sırtınızı zamanla ağrıtabilir. Bunun yerine, yataktan, yana doğru yuvarlanarak kalkmanız daha doğru bir yoldur.

Doğru Sandalye ve Koltuk Seçimi

Sırtınıza destek olabilecek bir koltuk ve sandalyede oturmanız, sırt ağrılarınızın oluşmasının önüne geçecek; oluştu ise bile ağrının dindirilmesine sebebiyet verecektir. Otururken, belinizin alt kısmına yine yumuşak bir yastık koymanız da; bel desteğinizin artmasını sağlayacak ve bel ağrılarınızın oluşmasını hem önleyecek, hem ağrıların dinmesini sağlayacaktır.

Yüzün ve Yürüyün

Yüzerek ve yürüyerek, hamilelik dönemi süresince sırtınızı daha dirençli bir hale getirebilirsiniz. Doktorunuzun onayı ile yüzmeniz çok daha doğru bir yoldur ancak günde birkaç kilometre yürümenizde, herhangi bir sakında yoktur. Yürümeniz, hem sizin hem bebeğinizin sağlığı için, önemlidir.

Sırtınız Çok Ağrıyor ise…

Sırtınız, hamilelik döneminde oldukça fazla ağrıyor ise, doktorunuzdan tıbbi bir müdahale yapmasını isteyebilirsiniz. Doktorunuzun ilaç yahut merhem yazması dahilinde, sırt ağrılarınıza belli başlı bir ilaç destekli çözüm bulabilmeniz, mümkündür.

 

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: