rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Hastalıklar - Sorunlar ›

Hipertansiyon Olan Kişinin Hamilelik Dönemi

Hipertansiyon kısaca yüksek kan basıncı olarak tanımlanabilir. Normal kan basıncı sağlık için en güzel anahtardır. İyi bir dolaşım kalbin düzenli çalışmasına bağlıdır. Kan basıncının iki değeri vardır. İlk sayı kalp kasıldığında arterlerden ölçülen basınçtır. İkinci sayı ise kalp gevşediğinde arterlerden ölçülen basınçtır.

Hasta da hipertansiyon tablosunun gelişmesi bazı riskli durumlara yol açabilir. Gebelikte ise bu durum ek sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Sağlıklı gebeliklerde bebeğin büyümesi için gereken besin ve oksijen anne adayından sağlanır. Bu yeterli miktarda anne kanının plasenta da dolaştığı ve oksijen göbek kordonundan geçtiğinde sağlanır.

Gebelikte iki tip yüksek tansiyondan söz etmek mümkündür. Kronik hipertansiyon ve gestasyonel hipertansiyon adını alan bu iki tip tansiyonu şu şekilde tanımlamak mümkündür.

Kronik Hipertansiyon Nedir? 

Eğer gebelikten önce hipertansiyon durumu söz konusu ise bu kronik tansiyon olarak karşımıza çıkar. Kontrol edilmesi kalp yetmezliği ve kalp krizi gibi sağlık problemleri için önemli bir yer tutar. Bu durum bebeğin gelişmesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Gestasyonel Tansiyon Nedir?

Yüksek tansiyon tablosunun gebeliğin yarısında görülmeye başlandığı durumdur. Bu tansiyon doğumla birlikte kaybolur. Bu tip tansiyon preeklampsiye neden olabilir.

Gebelikte ek sorunların erken teşhisi için kan basıncı takibi önemli bir yere sahiptir.

Preeklemapsi bütün vücut organlarını etkileyen ve halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen bir hastalıktır. Bulgularında baş ağrısı, görme bozuklukları, hızlı kilo alımı, el ve ayaklarda şişme görülür. Risk faktörlerine bakılacak olursa gebelikten önce var olan hipertansiyon, sigara kullanımı, şişmanlık, çoğul gebelik olarak görülür.

Doğum öncesi bakım için şu basamakları takip edebilirsiniz.
1. Kilo verin.
2. Doktorunuz ile birlikte kan basıncını düşürmeye çalışın.
3. İlaçlarınızı düzenli kullanın.
4. İlaç tedavisinin güvenilirliğini doktorunuzla konuşun.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: