rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Beslenme ›

Hamilelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

Hamilelik dönemi bir kadının sağlılığı açısından en dikkatli olması gereken bir süreçtir. Özellikle ilk gebeliklerde dikkat edilmeyen beslenme tarzı aşırı kilo ile sonuç vermektedir.

Hamilelik sürecinde hormonların yükselmesiyle aşeren anne adayları hiçbir sağlık kuralına uymaksızın beslenmeye devam etmektedir. Oysaki aşerme döneminde aşırı yemek doğacak olan bebeğe hiçbir fayda getirmediği gibi sadece gebenin fazla kilo almasına sebep olmaktadır.

Hamilelik süresince 7 ile 10 kilo arasında bir kilo artışı olduğu takdirde anne adayının doğumu çok daha kolay ve doğum sonrasında da fazla kiloyu vermek açısından sıkıntı yaşamayacaktır.

Hamilelik döneminde her gıda ölçülü bir biçimde tüketilmelidir. Gebelik de yağlı yiyecekler ve aşırı tuz vücut da ödem olmasına sebep olur.

Bu da hamilelik sürecini oldukça zorlaştırdığı gibi vücut da şişmelere ve kasılmalara sebep olmaktadır. Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve sebze ağırlıklı beslenmek gerekmektedir.

Anne adayı hormonsal sebeplere bağlı aşırı ısı yükselmesinden dolayı terleyerek sıvı kaybına uğramaktadır. Bu sebeple mümkün olduğunca fazla sıvı tüketmelidir.

Gebeliğin sağlıklı bir şekilde sonlanabilmesi için anne adaylarının mutlaka dengeli beslenerek kilo kontrolünü ele almaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Çok Aşerilen İlginç Yiyecekler! başlıklı makalemizde aşerilen yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: