rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Kontroller - Testler ›

Hamilelikte Şekerli Su Testi

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için hamilelik döneminde bazı testler yapılmaktadır. Yapılan bu testler sayesinde hem bebeğin sağlıklı olup olmadığı anlaşılıyor hemde anne adayının sağlığı düşünülüyor. Hamilelik döneminde yapılan testlerden biri de şekerli su testidir.

Gestasyonel diyabet adı verilen hamilelikte gelişen şeker hastalığı bugün neredeyse her 200 anneden birinde görülmekte. Tehlikeli bir durum olan hamilelikte şeker hamileliğin 24.-28. haftası arasında arasında yapılan testle belirlenir. Bu testte anne adayına 50 gram glikoz yüklenir.

Test doktorun tavsiyesine göre aç veya tok olarak yapılabilir. Eğer hamilede aşırı büyük bebek, aşırı şişmanlık veya yakın akrabalarda hamilelik şekeri sorunları varsa testler öne çekilir ve ilk muayenede yapılır. Testler risk gösterse bile ikinci testin yapıldığı 24.-28. Haftalar arası beklenir.

Eğer 50 gr glikoz yüklemesinde sonuç 140dan fazla ise bu kez 3 saatlik 100 gr glikoz testi uygulanır. Bu 100 gr oral glikoz testi için hamile 3 gün öncesinden 300 grlık karbonhidrat diyetine alınır. 3. Geceden itibaren testten önce 12 saat aç bırakılır.

Testler 1 saatlik aralıklarla yapılır. Açlıkta en az iki tanesi >95mg/dl 1.saattte >180mg/dl 2.saatte >155mg/dl 3.saatte >140mg/dl den yüksek ise hamilelikte şeker tanısı konur ve tedaviye başlanır.

Yapacak olduğunuz test her ne olursa olsun kararı kendiniz tek başınıza almayın, her zaman doktorunuzla görüşerek karar verin. Asla stres olmayın, kafanızda acaba şeklinde sorular olmasın. Çünkü siz kendinizi üzdükçe sağlığınız ve dolayısıyla bebeğinizde etkilenecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Yapılacak Faydalı Egzersizler başlıklı makalemizde hamilelikte egzersiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: