user
Bebek hareketleri ne zaman başlar ve hissedilir

Sıradaki içerik:

Bebek hareketleri ne zaman başlar ve hissedilir

e
sv

Hamilelikte tiroid değerleri yüksekliği düşüklüğü ve belirtileri

768 okunma — 01 Ekim 2013 00:57
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamilelikte tiroid hastalıkları tehlikeli midir? Öncelikle tiroid hastalığının ne olduğunu hatırlayalım. Tiroid hastalığı tiroid bezlerinin fazla ya da az çalışması olarak da adlandırılabilir.

Tiroid bezi boynun ortasında yer alan ve şekil olarak kelebeği andıran bir bezdir. Büyüme ve gelişmeyi sağlayan tiroid bezi salgıladığı hormonla metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Tiroid bezi iki tane hormon salgılamaktadır. T4 ve T3 olarak adlandırılan bu hormonların aşırı salgılanması tiroid bezinin hızlı çalıştığını az salgılanması da tiroid bezinin az çalıştığını göstermektedir. Hormonların az ya da çok salgılanması vücutta bazı değişikliklere ve belirtilere neden olur.

Hasta çoğu zaman farkına varmadan bu belirtilerle birlikte yaşar. Ancak bazen belirtiler ileri safhaya vardığında hasta doktora gitme ihtiyacı duyar. Yapılan kan tahlilinde hormon araştırması yapılarak hastalığın teşhisi konmuş olur.

Hamilelikte tiroid hastalıkları daha öncesinde var olduğu için ortaya çıkmış olabileceği gibi gebelik esnasında da ortaya çıkarak anne adayına birtakım rahatsızlıklar verir. Hormon bozuklukları gebe kadınlarda çok daha detaylı ve dikkatli incelenmek zorundadır.

Hamile kadınlarda ortaya çıkan tiroid hastalığı belirtileri ile gebeliğin normal kabul edilen belirtileri benzerlik gösterdiği için birbiriyle karıştırılabilmektedir. Bulantı kusma halsizlik çarpıntı gibi belirtiler hem gebelikte hem de tiroid hastalığında görülebilen belirtilerdir.

Bu nedenle gebe kadını takip eden hekimler belirtileri dikkatle incelemek zorundadır. Herhangi bir hastalık olup olmadığını anlamak için gebeliğin ilk zamanlarında TSH hormonu ile birlikte T4 ve T3 hormon testini de yaptırmak gerekmektedir.

Hamilelikte tiroid hastalıkları gerekli tahliller yapılarak kontrol altında tutulmalıdır. Gebe kadında görülen iyot eksikliğine karşı iyotlu tuz deniz ürünleri ve iyot yönünden zengin gıdaların tüketimi artırılmalıdır. Yeterli iyot alınamaması bebeklerde bazı anomalilere neden olmaktadır.

Düşük zekalı bebekler gelişim ve sinir sistemi bozuklukları yetersiz iyot alımı sonucu ortaya çıkan tehlikeli ve istenmeyen durumlardır. Yeterli iyot alındığını idrarda yapılan iyot testi ile anlamak mümkün olmaktadır.

Hamilelikte tiroid hastalıkları daha çok ailesinde tiroid hastalığı olanlarda daha önce tiroid ameliyatı geçirmiş olanlarda baş ve boyun radyoterapisi almış olanlarda infertilite tedavisi görmüş olanlarda Tip 1 diyabet hastalarında kolesterol yüksekliği olanlarda kanda sodyum düşüklüğü yaşayanlarda ortaya çıkmaktadır. Hastalık riski taşıyan anne adayları mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.