rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Kontroller - Testler ›

Beta HCG testi, Beta HCG değerleri kaç olmalı HCG hormonu

Kanda bulunan Beta HCG hormon değerleri sonucunda Gebe olup olmadığımızı hızlı bir şekilde anlayabilmemizi sağlayan bir hormon testidir.

Hamileliğin erken döneminde kanda ve idrarda yükselerek belirgin bir değere ulaşır ve yapılan gebelik testinde pozitif sonuç verir. HCG hormonuna bu nedenden dolayı gebelik hormonu da denilebilir.

Bir yumurta hücresi ile sperm hücresinin karşılaşması sonrasında gelişen döllenme olayı ile birlikte HCG hormonu salınımı başlamış bir hal alır. Çok düşük düzeylerde bailayan HCG hormonu gebelik sonucu neticesinde 5-6 gün içerisinde rahim içerisinde değerini yukarılara doğru çekmeye başlar.

Rahim içinde hem bölünen hem de entegrasyonu saglayan dokuların oluşumu ile 40 haftalık bir süreçi içine alan hayatın ilk safhaları böylelikle başlamış olur. Embriyonun büyümesiyle farklılaşmalar meydana gelir ve bir takım hücreler ileride bebekle anne arasında madde-besin alışverişinde köprü görecek olan organa son şeklini vermek için çalışır.

HCG hormonunun ana kaynağı da koryonik plasental dokunun “trofoblast” adı verilen segmentinde yer alan hücrelerdir. HCG insan plesentasındaki koryonik hücrelerden sentezlenen ve gebeliğin devamı için şart olan protein yapısındaki bir hormondur. HCG hormonunun alfa ve Beta olmak üzere iki ayrı alt grubu vardır.

Alfa HCG, kanda dolaşan LH ve TSH ile oldukça benzer yapıdadır. Bu benzerlikten dolayı yapılan kan ölçümleri yanlış sonuçlar vermektedir. HCG hormonunun beta alt grubu LH ve HCG hormonlarında oldukça ayrı bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla yapılan gebelik testlerinde daha duyarlı sonuçlar almak mümkündür. Tüm bu neden lerden dolayı gebelik testlerinde söz konusu olan beta HCG ‘dir.

Beta HCG ‘nin bir başka yararı ise kanda dolaşan Beta HCG hormonu sayesinde bebeğin sağlığı açısından bilgiler verebilmektedir. Hamilelikte tarama testlerinden ikili test 11-14. Haftalar arasında yapılmaktadır.

Bu dönemde down sendromu gibi bir takım genetik anormalliklerde kanın serumunda dolaşan serbest Beta HCG değerleri normalin iki katına kadar çıkmaktadır. 16-18. arasında yapılan hamilelik haftalarında üçlü tarama testlerinde de Beta HCG değerinin normalin üzerinde olması, Down sendromu açısından risk oranını arttırmaktadır.

Kanda 10 miliinternasyonel unite/ml üzerinde HCG hormonu düzeyinin saptanması ile “gebelik teşhisi” konulabilir. Bazen kanda buluna HCG artışları normalin altında veya üstünde olabilir.

Ölçülen HCG değerleri bize gebeliğin gidişatı hakkında bilgi verebilir. Bu değerler kısaca son adet tarihinden itibaren geçen hafta sayısı olarak:
3. hafta 5 – 130 arası,
4. hafta 75 – 2.600,
5. hafta 850 – 20.800,
7/12. hafta 11.500 – 289.000,
13/16.hafta 18.300 – 137.000,
17/24.hafta 1.400 – 53.000,
25/40.hafta 940 – 60.000 değerleri arasındadır.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

45 Yorum YapıldıYorum Yap

 1. Anonim dedi ki:

  Benim test sonucum 0 61 çikti hamilemiyim

 2. Sevil dedi ki:

  Degerlerim 346.2 cikti lütfen hamile miyim cevap yazin

 3. Melis dedi ki:

  Bende en son ağustosun 12 adet oldum doktora gittim ilk kanda 580 çıktı 4gun sonra 1073.38 çıktı tekrar 4 gün sonra yine kan testi yaptırdı 2450.6 çıktı normal 2kiye katlanmasi kazimmis ama sagliklı bir yükselme yok diyor doktorlar 2 gun sonra yine test yapilicak ne yapmalıyım çok üzülüyorum ilk bebeğim olucak bu benim kesen Altan muayene göründü

 4. Gamze dedi ki:

  Merhaba 2li test yaptırdım sorun çıkmadı ama 3lu testimde hcgb 3.21 çıktı doktorum bi sorum yok ama detaylı ultrasona gidince ordaki doktorunada goster dedi acaba bi sorun çıkar mı?

 5. Zeynep dedi ki:

  Merhaba 4 haftalık hamıleyım beta hormonum 625 cıktı ozel bi doktora gıttım ultrasonda hersey normalken beta testıne bakan doktor bebegın saglıklı olmadıgını kurtajla sonlandırılması gerektıgını soyledı bır kac gun once kendı doktoruma gıttıgımde hersey normaldı su anda cok uzgunum bılgısı olan bana yazabılırmı allah rızası icin

 6. İsim yazınız dedi ki:

  Herkese merhaba arkadaşlar çok merak ediyorum beta 1.76 ben anlıyamadım hamilemiyim acaba????

 7. Zakiş dedi ki:

  Son adetim 8mart hala kalp atışı başlamadı bugün test yaptırdım 20gğn geçti gğnüm beta1364.00çıktı şimdi nekadarlık tır

  • Fatma dedi ki:

   Merhaba canım.sonucunu merak ettim .bebekle alakalı son durum nedir.bende seninle aynı degeri tasıyorum ve korkularım var

 8. Leyla dedi ki:

  Benimde bçg 4400.5 kaç haftalik

 9. Ozlem dedi ki:

  Beta hcg sonucum 137.4 cikti sizce hamilemiyim lutfen bilgi verirmisiniz

 10. aslı dedi ki:

  hcg değerim 181,4 çıktı

 11. Eda dedi ki:

  HCG değerim 38ken 2 gün sonra 7ye düştü düşecek dedi doktorum fakat 1 hafta geçti hala kanama olmadı leke dahi yok tekrar yükselme şansı varmı bide ağzımda çok kötü bi tat var

 12. Melisa aydın dedi ki:

  Mrb ben tüp bebek yaptırdım 12 günde kan testi yaptım sonuç 0,24 üç gün sonra dekrar deneyin dediler sizce bi umut varmı

 13. Zeynep dedi ki:

  Bthcg 517 ,55 hamilemiyim

 14. İsim yazınız dedi ki:

  Benim hamilelik 3 haftalik iki gun once kan degerim 120 cikti bugun doktira gittim kan degerim 190 cikti doktor cocuk gelismemis ve dusuk olabikir diyor ilac yazdi ve cmt yine gidip kan vericem 400 olması lagzim mis en az sizce yukselir mi iki gunde bi sorun cikarmi bebek kucuk oldugu icin ultrasyonda gozukmedi ve bu arada ilac verdi inlari kullaniyorum bilgi verirmisiniz

 15. İsim yazınız dedi ki:

  hcg 0,56 cıktı sonuc nedir acaba cevap

 16. İsim yazınız dedi ki:

  hcg 0.16 hamile mi acaba

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: