user
Vitamin eksiklikleri ve belirtileri nelerdir

Sıradaki içerik:

Vitamin eksiklikleri ve belirtileri nelerdir

e
sv

İkili Tarama Testi Nasıl Yapılır Ücreti Sonuçları Değerleri

674 okunma — 19 Haziran 2013 17:45
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İkili tarama testi gebelik dönemi boyunca bebek büyüyüp gelişirken olabilecek bazı kromozomal anomalileri araştırmak için yapılan testtir.

İkili test sonucuna göre bebekte trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18 (Edwards sendromu) denilen kromozomal anomalilerin olma riski araştırılır. Bu hastalıklar zeka geriliği, kalp hastalıkları ve bazı organ anomalileri olan hastalıklardır.

Halk arasında Bu teste zeka testi denmesinin nedeni budur, ikili test bebeğin zeka düzeyini ölçmez.
İkili test için gebeliğin 11-14 haftaları arasında anneden kan alınır.

Bu kanda β-hCG ve PAPP-A düzeyleri ölçülerek, annenin yaşı ve diğer bazı özellikleri ile formüle edilerek sonuç belirlenir.

Eğer bu formüle bebeğin ense kalınlığı (NT) de eklenirse elde edilen  sonucun doğruluk oranı daha net olur, bu teste kombine test denir. Yani kombine test, ikili test ile ense kalınlığınının kombine edilmesi sonucu yapılan bir testtir.

İkili test taraması ile down sendromlu bebeklerin %65’i tespit edilebilirken, kombine test ile %85’i tespit edilebilir.

Her iki test de down sendromlu bebeklerin tamamını tespit edemez, down sendromlu bebek taşıyan gebeliklerin bir kısmında bu testlerin sonucunda risk yüksek gelmeyecektir, normal gelecektir.

İkili test sonucunda bu kromozomal anomalilerin bebekte kesin olarak var olup olmadığı tespit edilemez sadece bebekte bu anomalilerin olma riski normalden yüksek mi değil mi sorusu yanıtlanmış olur. Eğer risk normalden yüksek çıkarsa emin olmak için amniyosentez uygulanır.

İkili test sonucuna göre risk belirleme:
İkili test sonucunda Down sensromu için yüksek risk sınırı 1/270 kabul edilir. Yani sonuç 1/270’den büyük çıkarsa bebekte Down sendromu olma riski normalden yüksektir  ancak bebek normal de olabilir. Kesin tanı için amniyosentez yapılmalıdır.

İkili test sonucunda Edwards sendromu (trizomi 18) için yüksek risk sınırı 1/100 kabul edilir. Yani sonuç 1/100’den büyük çıkarsa bebekte Edwards sendromu olma riski normalden yüksektir ancak bebek normal de olabilir. Kesin tanı için amniyosentez yapılmalıdır.

Burun Kemiği ölçümü:
Burun kemiğinin ultrasonla değenlendirilmesini de ikili testle kombine ederek değerlendiren bazı merkezler vardır. Nazal kemiğin ultrasonda görülememesi trizomi olma riskini arttırır.

Çünkü nazal kemik 11-14 hafta arasında normal fetusların %98’inde görülebilir, sadece %2’sinde görülemez.

Trizomili 21 olan fetusların ise %70’inde nazal kemik görülemez. Trizomi 18 olan fetusların %50’sinde nazal kemik görülmez.

Trizomi 13 olan fetusların %30’unda nazal kemik görülmez.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.