user
FSH ve LH nedir FSH ve LH Yüksekliği Düşüklüğü ve Değerleri

Sıradaki içerik:

FSH ve LH nedir FSH ve LH Yüksekliği Düşüklüğü ve Değerleri

e
sv

Kalıcı Foley Kateter Nedir Nasıl Takılır Eklenir ve Uygulaması

118 okunma — 17 Ağustos 2013 22:09
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Embriyoları döl yatağından toplama sırasında kullanılan esnek ,elastik 2 veya 3 kanallı embriyo nakil aletidir.

Bu yöntem daha çok tedavi amaçlı kullanılır. Vücut boşluklarına teşhiş ve tedavi amaçlı özellikle damarlar içine yerşeltirilen ilaç ve sıvı almak amacıyla kullanılan özel olarak hazırlanmış borulardır.

Değişik maksatlar ve değişik bölgeler için özel yapıda kateterler yapılabilir. Kalp kateterizasyonu özel bir durum olup, kalp hastalıklarının teşhisinde kullanılır.

Bu kateterizasyon ile kalbin ve kalbin içinde bulunan büyük damarların filmleri çekilebilir. Bu uygulama olası bir cerrrahi müdahale öncesinde bizlere bilgi verirken kalpteki rahatsızlığın yeri ve derecesi hakkında da bilgiler vererek yapılacak müdahalenin yanlışsız ve tam olmasını sağlar.

Bu tür metodlara daha çok doğuştan olan kalp hastalıklarında, romatizmal kalp kapağı hastalıklarında daima başvurulabilir. Kalp kateterizasyonu sağ ve sol olmak üzere 2’ye ayrılır. Sağ kalp kateterizasyonunda kateter, koldaki toplar damarlardan faydalanarak kalbe iletilir.

Sol kalp kateterizastonunda ise kateter,ya kol veya bacaktaki atardamarlardan faydalanılarak kalbe iletilir veya direkt olarak göğüs civardından kalbe sokulur.

Kalp kateterizasyonu oldukça zor bir işlem olduğundan ancak uzman doktorlar yani kardiyoloji merkezlerinde yapılabilmektedir.

Bir başka bölge için kullanım şekli olan foley sonda takılmasıdır. Enfeksiyon riskinin azaltılması için genital alanın antiseptikli solüsyonla silinmesi ile başlar. Ve son olarak idrar kanalının içinin lokal anestezik içeren özel bir kayganlaştırıcı jel ile doldurulması sağlanır.

İdrar kanalının uyuşması için bir süre beklenildikten sonra steril idrar sondası idrar deliğinden ilerletilir. Son olarak sondanın idrar kesesine ulaştığına emin olunduktan sonra sondayı yerinde tutan balon steril su ile şişirilir. Ve idrarın birikeceği özel torba sondanın ucuna takılır.

Tüm bu sondalama işlemi 2-10 dakika sürmektedir. Sonda takılmasıyla idrar kanalında tahrişe bağlı hafif yanamalar olabilir ve idrar kesesinin içinde şişirilen balondan dolayı hasta sürekli idrarım var diye şikayette bulunabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.