rus takvimi

Anasayfa › Hamilelik ›

Kelime Oyunları, Çocuk Şarkıları ve Hikaye Okuma

Kelime Oyunları

İki yaşına geldiklerinde muhteşem birer öğrenme makinesi olmuş olacaklardır ve kelime hazneleri inanılmaz bir hızla büyüyecektir. Her gün yeni kelimeler, kelime haznesine eklenecektir.

Bu kelimelerin genellikle çocuk programlarından öğrenildiği düşünülse de, kelime haznesinin gelişimi anne ve baba ile olan diyaloglarından kaynaklanmaktadır.

Anne ve babalar sabırlı bir şekilde çocukları ile karşılıklı olarak ne kadar uzun ve sık konuşursa çocukların konuşması ve kelime hazneleri de bir o kadar hızlı gelişecektir.

Çocuklar genellikle en çok duydukları sözcükleri öğreneceklerdir ve onları sürekli olarak tekrarlamaya başlayacakladır. Bu onların öğrenmeleri ve o kelimeleri doğru şeyler ile ilgilendirebilmeleri için gereklidir.

Anne ve babalar, herhangi bir dolgu oyuncak ile yaptığı hareketleri bebeklerine anlatarak bu süreçte onlara yardımcı olabilirler.

Çocuk Şarkıları

Hikâye anlatmanın en eski formlarında bir tanesi şarkılardır. Şarkının bütün sözlerini anlamasa bile, birkaç önemli kelimesini kapması daha kolay olacaktır.

Hareketler ile gösterilerek şarkı söylenirse, yapılan hareket ile kelime arasında ilgi kurulması daha kuvvetli olacak ve böylelikle kelime haznesi daha da artacaktır.

Hikâye Okuma

Çocukların en güzel anılarından bir tanesi uyku öncesi anlatılan masallardır. Bunların ilk başlarda kolay anlaşılması için şarkılar gibi tekrarlamalı olanları tercih edilmelidir. Anlatılan hikâye içinde tekrarlanan bir sözcüğün tanınması onlara büyük bir zevk verecektir.

Hikâyelerin sözcüklerinin çocuğunu anlamayabilirler, fakat dikkatli bir şekilde dinlerler ve böylelikle dilin yapısı ve ritmik tarzı ile ilgili önemli bilgileri edinmiş olurlar.

Çoğu anne ve baba bu hikâyeler için kitaplara güvenmektedir fakat zamanla kendi hikâyelerini yaratmanın daha da ilgili çekici olacağını fark edeceklerdir.

Örneğin çocuğunuzun en sevdiği oyuncağı içeren bir hikâyenin hem daha ilgili çekici hem de daha eğlenceli olacağı kesindir. Bu anlatılan hikâyelerin birer edebiyat eseri olmalarına gerek yoktur; gayet basit ve anlaşılır olmaları, hem daha efektif, hem de çocuğunuzun anlamasını kolaylaştıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Kolestaz Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Kolestaz belirtileri ve Kolestaz tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: