rus takvimi

Anasayfa › Kısırlık - Tüp Bebek ›

Kısırlık Tedavisinde Aşılama Yaptırmak

Çocuk sahibi olmakta fiziki veya psikolojik nedenler yüzünden sorun yaşayan kadınlar için, başarı oranı yüksek olan çözümler üretilmiştir.

Aşılama da bu çözümlerden biri olup, son yıllarda kullanımı artmaktadır. Aşılama, prensip olarak kadının yumurtalıkları uyarılıp yumurtalar çatladıktan sonra erkeğin spermlerini yıkayıp hareketlerini ve hacim başına yoğunluğunu artırarak rahim içine zerk etmek anlamına gelmektir.

Aşılama her ne kadar gebelik şansını arttıran basit ve hızlı bir yöntem olarak kullanılsa da doktorlar hastalarının için ilk önce doğal gebeliği denemesini tavsiye etmektedirler.  

Aşılama öncesi erkeğin son 48 saat içinde alkol, uyuşturucu ve ilaç almaması, bayanın da vajinal bölgeye herhangi bir krem vb. maddeyi uygulamamış olması gerekmektedir.

Aşılamada amaç kısırlık tedavisi değil gebelik şansının arttırılması, daha fazla yumurta ve spermin birbirleri ile buluşma şansının sağlanmasıdır.

Aşılama tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi başlangıcında öncelikle kadının yumurtalıkları ilaç ile uyarılır. Bu işlem doktorun tasarrufuna göre hap veya iğneler ile gerçekleştirilebilir. Doktorlar tarafından genel olarak iğne ile yapılan uyarı tercih edilmekte ve daha yüksek gebelik oranları sağlanmaktadır.

Yumurtalar olgunlaştığı zaman çatlatma iğnesi uygulanır. Yapılan iğnenin ardından takribi 34-40 saat sonra erkekten alınan sperm yıkanarak hareketliliği artırılır ve küçük bir hacim içine yoğunlaştırıldıktan sonra rahim içine verilir.

Aşılama ile gebelik oranları nedir?

Aşılamanın başarısı kadının yaşı, kısırlık süresi, tüplerin açıklığı, erkek sperminin faktörel varlığı ve şiddetiyle doğru orantılıdır. Aşılama, hastalara en fazla 6 kere uygulanmaktadır. Eğer hala sonuç alınamamış ise hastaya tüp bebek tedavisi önerilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: