user
Sperm Donasyonu

Sıradaki içerik:

Sperm Donasyonu

e
sv

Smear testi (PAP Testi) nasıl yapılır sonuçları ve fiyatı

600 okunma — 17 Eylül 2013 11:25
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Smear testi(PAP smear) rahim ağzından sürüntü alma işlemidir. Özellikle rahim ağzı yani serviks kanserinde tanı koyma yöntemidir.

Smear testi yapılmasının asıl amacı serviks kanseri tanısı koymaktan çok ileride kanser olabilecek fakat şu anda kanser olmayan bir oluşum var ise onu tespit edip erken dönemde tanı ve tedavisini yapmaktır.

Jinekolojik muayene yapılırken rahim ağzından bir miktar sürüntü bir cam üzerine alınır. Camın üzeri sprey sıkılarak sabitlenir. Daha sonra patolojiye gönderilir. Smear testi alınması sırasında hasta hiçbir acı hissetmez yapılması çok basit ve kısa bir testtir.

Smear testi ilk cinsel deneyimden 3 yıl sonra veya 21 yaşında ilk kez alınmalı daha sonra yılda bir kez tekrarlanmalıdır. İlk üç yıl üst üste sonuç normal çıkmışsa otuz yaşından sonra daha seyrek iki üç yılda bir tekrarlanır. 70 yaşında smear testi alınmasına son verilir.

Ülkemizde otuz beş yaşında başlayarak her beş yılda bir kez smear testi yapılmaktadır. Altmış beş yaşında smear testi yapılmasına son verilmektedir. Gebelerde ilk üç ayda alınabilir ancak smear testi alınan çubuğun rahim ağzına sokulmaması gerekmektedir.

Kötü huylu olmayan bir tümörden ötürü mesela myom uteri gibi kişi histerektomi ameliyatı geçirmiş ise bu kişilere smear testi uygulamak anlamsızdır. Fakat rahim ağzı ameliyat sırasında total olarak alınmamış bir kısmı bırakılmışsa rutin uygulama devam etmektedir. Smear alınmadan evvel iki gün süre ile cinsel ilişkiye girilmemeli herhangi bir vaginal ilaç alınmamalıdır.

Adet döneminde olan kadınlarda kanın smear testi yapılmasına engel olacağından bu dönemde test yapılmamalıdır. Smear testi hayat kurtarıcıdır.

Günümüzde tıpkı mamografide olduğu gibi bir kadının hayatını kurtarabilir, ömrünü uzatabilir. her sağlıklı kadın aksatmadan smear testini yaptırmalıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.