user
Tüp bebek hakkında bilmeniz gereken 10 detay

Sıradaki içerik:

Tüp bebek hakkında bilmeniz gereken 10 detay

e
sv

Sperm Donasyonu

512 okunma — 16 Eylül 2013 14:36
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sperm donasyonu ortalama olarak 100 senedir kısırlık tedavilerinde kullanılan bir yöntemdir. Günümüzde yaygın olarak başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Sperm donasyonu, çeşitli sebepler dolayısı ile sperm üretimi olmayan olmayan erkeklerin çocuk sahibi olmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu uygulama için alıcının kan grubuna, etnik ve fiziksel özelliklerine uygun bir donör yani sperm bağışçısı bulunur. Donör, çiftin fiziksel özelliklerine uygun olmasının yanı sıra psikolojik ve genetik açıdan da tamamen sağlıklı kişilerden tercih edilir. Alıcı, vericinin hobileri ve eğitim düzeyi açısından tercihte bulunabilir.

Sperm donasyonu, aşılama ya da tüp bebek tedavisi ile uygulanabilir.

Kimler sperm donasyonundan faydalanabilir?

Erkeğin menisinde hiç sperm bulunamayan ve testisten sperm üretiminin olmadığı tespit edilmiş çiftler sperm donasyonuna başvurabilir. Bu aşamada kanser tedavisi gören erkekler, testis hasarları sebebiyle sperm üremeyenler kişiler, doğumsal sebeplerden dolayı sperm üretimi olmayan hastalar uygun adaylardır.

Bunun dışında çocuğa aktarılabilecek genetik hastalıklar söz konusu ise gene sperm donasyonuna başvurulabilir. Bu genetik hastalıklardan yaygın olanları; hemofili, Duchenne’s muscular distrofisi olarak sıralanabilir. Bu gibi durumlarda, gebelik oluştuktan sonra hastalığın tespit edilmesi halinde gebelik sonlandırılmaktadır. Bu sebeple de çiftler büyük tramvalar yaşayabilmektedir. Bunu önlemek adına sperm donasyonu başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Alıcı Çiftin Bilgilendirilmesi

Donör spermle aşılama yöntemi ile çiftin çocuk sahibi olma kararı, kolay bir karar değildir. Bundan dolayı, sperm donasyonu düşünen çiftlerin bu konuda bilgilendirilmesi önemlidir.

Alıcı çift, ilk olarak başarı oranları hakkında doğru bilgilendirilmeli, ardından da donörün uygun olarak seçildiğine güvendikleri bir merkeze başvurmalıdır.

Alıcı Çiftin Değerlendirilmesi

Doktor ayrıntılı bir muayene yaparak anne ve baba adayını değerlendirir. Bunun için de anne adayının gebelik için uygun özelliklere sahip olup olmadığı araştırılır. Genetik ve tıbbi öykü alınır. Rahim ve yumurtalıklar araştırılır ve hormon testleri yapılır. Bunun dışında kan grubu da tespit edilir. İki aday için de: HIV, hepatit B ve C gibi seksüel yolla bulaşan hastalıklar için testler talep edilir. Anne adayının rubella ve sitomegalovirus aştırması yapılır.

Alıcı ile Dönorün Uyumu

Alıcı ve verici etnik özelliklerine ve saç rengi,ten rengi, göz rengi, boy, kilo gibi fizik özelliklere göre uyum içinde olmalıdır. Bunun dışında kan grubunun da uygun olması önem teşkil eder.

Kaynak. http://kibrisvetupbebek.com/sperm-nakli-donasyonu-nedir

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.