user
Saç Ekimi nedir ve nasıl yapılır

Sıradaki içerik:

Saç Ekimi nedir ve nasıl yapılır

e
sv

Spiral zararları, yan etkileri, nasıl takılır ve çıkarılır

88 okunma — 27 Nisan 2014 10:51
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Spiral doğum kontrolü olarak en çok kullanılan bir yöntem seçeneğidir. Spiral ile ilgili sorunlar bayanların merak etiği bir konudur.

Spiral adet döneminden takılmaktadır. Çünkü spiral takılacağı zaman bölgenin gevşek ve takıldığı sırada kişiniz rahatsız olmaması için bu zamanda yapılmaktadır. Bu şekilde doğum kontrol yöntemine geçilmiş ve artık gebe kalma riski ortadan kalkmıştır.

Spiral taktırmaya karar verildiği zaman, sağlık görevlilerin sizi sorgulaması bittikten sonra ilk önce jinekolojik muayene yapılmaktadır. Muayene yapılırken tercih edilirse kanser tarama testi de yapılmaktadır. Doktor incelemesinde spiral takımına uygun olduğunu düşünürse spiralin takılacağın günü belirler. Adet döneminde rahim az da olsa açıldığı durumda yani kanamanın ilk günlerinde spirali takar.

Normal doğum gerçekleştikten ya da sezaryen ile doğum oldu ise 6 hafta sonra gibi ancak spiral takılması uygundur. Çünkü rahmin küçülüp normal boyutuna gelmesi lazımdır. Büyük olunca rahmin ağzı da geniş olduğu yani uygun görülmediği için spiral takılmaz. Takma işlemi yaptırılırsa kayma sorunu yaşanır.

Eğer düşük yaşamışsanız dahi bir ay sonra adet gördüğünüz zaman spiralin takılmasında sorun olmaz. Rahim içinin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Kürtaj yapıldıktan sonra eğer rahim temizse o zaman hemen takılabilir.

Spiral da kesinlikte yaş sorun olmamaktadır. Doktorunuz muayenesinde sorun olmadığı sürece yaşı ne olursa olsun fark etmez takılabilir. Spiral oldukça güvenli ve herkesin tercih ettiği bir korunma yöntemidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.