rus takvimi

Anasayfa › Genel Sağlık ›

Ergenlikte kilo vermenin yolları, Nasıl kilo verebilirim

Ergenlikte Kilo Alımı
Ergenlik döneminin en büyük sorunlarından biriside kilo alımıdır.Özellikle kızlarda sivilce sorunundan sonra en büyük sorun kilo alımıdır.Bu makalemizde ergenlik döneminde alınan kiloların sebeplerini kiloların nasıl geri verilecegini ve formda kalmak için yapılması gerekenler hakkında genel bilgi verilmiştir.

Ergenlik dönemi fiziksel gelişim ve biyolojik degişimin yanında cinsel olgunlaşmayıda yanında getirir.Ergenlik döneminde kız erkek ayırt edilmeksizin yag oranına orantılı bir şekilde kilo alımı gerçekleşebilir.Erkeklere nazaran kızlar ergenlik dönemine daha erken girerler bu yüzdende erkeklere göre kızlarda daha fazla boy uzaması ve kilo alımı gözlenmektedir.Erğenlik döneminde kas gelişiminde %25 artış görülür.

1. Vücuttaki Hormon Artışı
Ergenlik dönemindeki kızlarda östrojen hormonu yüksek seviyede salgılanır, Kadınsal vicud hatlarının şekillenmesine ve buradaki yağ depolanması kilo alımını etkileyebilir.

2.İştah Artımı
Bayanların yapısı yağlanmaya daha yatkın olduğu için hormonal degişmenin yanında iştah artımı ve bununla beraber kilo alımına neden olur.

3.Ergenlige Erken Giriş
Erğgenlige girildiginde büyüme horrmonunun salgılanması büyüme kapılarını kapatır, vu bunun etkisi olarak kısa boylu ve kilolu bir hal alınabilir.

4.Gençler özelliklede genç kızlar spor yapmaktan genelde geri dururlar veya düzensiz ve az sıklıkla spor yaparlar buda kilo alımını olumsuz yönde etkiler Ergenlik döneminde aşırı kilo almamak veya aldıysanız kiloları vermek için yapmanız gerekenlerden bahsedelim biraz ;

-Mutlaka spor yapmalısınız.

-Münkün olduğunca yağdan uzak durun

-Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

-Uzman doktorların önermediği sağlıksız diyetlerden mutlaka uzak durun

-Kötü alışkanlıklar edinmemelisiniz..

ergenlik[1]

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

4 Yorum YapıldıYorum Yap

  1. Anonim diyor ki:

    15 yaşındayım 1.70 boyundayim 49 kiloyum bi zayıflık canımı sıkıyor nasıl kilo alabilirim?

  2. zehra diyor ki:

    tam 53kilodayım ve 13 yaşındayım herkes bana şişman diyor lütfen daha detaylı bilgi verebilirmisiniz. kilo verebilmek için.

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: