AnasayfaGenel Sağlık

Ergenlikte kilo vermenin yolları, Nasıl kilo verebilirim

anasayfa
anasayfa
anasayfa

Ergenlikte Kilo Alımı
Ergenlik döneminin en büyük sorunlarından biriside kilo alımıdır.Özellikle kızlarda sivilce sorunundan sonra en büyük sorun kilo alımıdır.Bu makalemizde ergenlik döneminde alınan kiloların sebeplerini kiloların nasıl geri verilecegini ve formda kalmak için yapılması gerekenler hakkında genel bilgi verilmiştir.

Ergenlik dönemi fiziksel gelişim ve biyolojik degişimin yanında cinsel olgunlaşmayıda yanında getirir.Ergenlik döneminde kız erkek ayırt edilmeksizin yag oranına orantılı bir şekilde kilo alımı gerçekleşebilir.Erkeklere nazaran kızlar ergenlik dönemine daha erken girerler bu yüzdende erkeklere göre kızlarda daha fazla boy uzaması ve kilo alımı gözlenmektedir.Erğenlik döneminde kas gelişiminde %25 artış görülür.

1. Vücuttaki Hormon Artışı
Ergenlik dönemindeki kızlarda östrojen hormonu yüksek seviyede salgılanır, Kadınsal vicud hatlarının şekillenmesine ve buradaki yağ depolanması kilo alımını etkileyebilir.

2.İştah Artımı
Bayanların yapısı yağlanmaya daha yatkın olduğu için hormonal degişmenin yanında iştah artımı ve bununla beraber kilo alımına neden olur.

3.Ergenlige Erken Giriş
Erğgenlige girildiginde büyüme horrmonunun salgılanması büyüme kapılarını kapatır, vu bunun etkisi olarak kısa boylu ve kilolu bir hal alınabilir.

4.Gençler özelliklede genç kızlar spor yapmaktan genelde geri dururlar veya düzensiz ve az sıklıkla spor yaparlar buda kilo alımını olumsuz yönde etkiler Ergenlik döneminde aşırı kilo almamak veya aldıysanız kiloları vermek için yapmanız gerekenlerden bahsedelim biraz ;

-Mutlaka spor yapmalısınız.

-Münkün olduğunca yağdan uzak durun

-Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

-Uzman doktorların önermediği sağlıksız diyetlerden mutlaka uzak durun

-Kötü alışkanlıklar edinmemelisiniz..

Konunun devamı olarak
Kistik fibrozis belirtileri ppt hastalığı belirtileri tedavisi
makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Hamilelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik toplam 280 gün, yani 40 haftadır.

Çok Okunanlar..

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Çikolata ile mutluluğu tüm sevdiklerinize göndermek artık çok kolay! Yapmanız gereken Chicolatte'nin bir çok çikolata çeşidi barındığı sitesini ziyaret etmeniz. Bebek çikolatası dahi gönderebilirsiniz! Çikolata gönder dedikten sonra tüm yapılmasını gerekeni Chicolatte'ye bırakmanız! En leziz lezzetler en hızlı şekilde sevdiklerinizin kapısında.
DMCA.com    
Kapat