rus takvimi

Anasayfa › Hafta Hafta Hamilelik ›

Hamileliğin (Gebeliğin) 28. Haftası

Rahat uykular zordur!

Gebeliğin bu aşamasında, karnınız bazı zor hareketleri etmenize ve denge kaybınıza neden olacak kadar büyümüştür. Bu haftada yaklaşık 8 veya 8,5 kg almışsınız ve göğüsleriniz emzirmeye hazır şekilde çok büyümüşler. Artık rahat uyku uyumak uzak bir anıya çevrilmiştir: yatakta doğru bir pozisyon bulmak artık çok zor.

Mide ağrısı devam ediyorsa, bunu hafifletmek için fazla meyve, sebze, tahıllar almaya çalışın ve yürüyüş, yüzme ve yoga gibi egzersiz uygulamaya devam edin. Bu şekilde şişme ve kabızlık sorumlu bağırsak tembellikleri ile mücadele edebileceksiniz.

Hormonlar eklemlerinizin doğuma hazırlık için elastik olmalarını sağlıyorlar. Bu pelvik ağrıya neden olabilir. Ayrıca bir dakika ya da daha az süren ritmik fetal hareketleri de fark edebilirsiniz: bu çocuğunuzun hıçkırığıdır!

Çocuğun gelişimi: Bu noktada çocukların çoğunluğu başı aşağı dururlar. Ayrıca, çocuk ince vücuduna yağ eklemeye devam ediyor. Saçlar uzamaya devam eder. Bebek erken doğsa bile akciğerleri nefes alıp verme kabiliyetine erişmiştir ancak yine de bu haftalarda doğan bebeklerin bir kısmında solunum sıkıntısı yaşanabilir. Ve en önemlisi, bebeğiniz artık sizin sesinizi tanıyabilir!

Bebeğin boyutu: 35.6 cm, 760 g.

Ne yapmanız gerekiyor: Ne yapmak isteyeceğinize karar verin. Bunlar doğumda yanınızda kimin olacağı, nerde doğum yapmak istemeniz ve doğum ağrılarını hafifletmek için ağrıkesici ilaçlar almak isteyip istememeniz gibi şeylerdir.

sonraki hafta

Hamileliğin (Gebeliğin) 28. Haftası Video;

28_haftal_k_gebelik

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

8 Yorum YapıldıYorum Yap

 1. vafa diyor ki:

  Ayagimdaki damarlarda partlayir bunun ucun man na edim. 27 hafta 4 gunluk hamilayam

 2. vafa diyor ki:

  Man belimi duz saxlaya bilmiram. Qarnim mana agirliq eliyir. Onurgamda S – vari skaleozda var. Istayiram qarnima bandaj belima karset taxam ki duz saxlayam. Olarmi?

 3. özge gediz diyor ki:

  28 haftalığım bende 2 hafta önce 1 gün içinde hareketleri sertleşti acılar başlamaya başladı

 4. yelda çıkar diyor ki:

  bebeğim hareket ederken acı hissediyorum

 5. belma aydın diyor ki:

  ayaklarım da şişmeler var 🙁 🙁

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: