rus takvimi

Anasayfa › Hamilelikte Beslenme ›

Hamilelikte (Gebelikte) Beslenmede Dikkat Edilecekler

Kadınların belki de beslenmelerine en dikkat etmeleri gereken dönem gebelik dönemidir. Bu dönemde doğru alınacak vitamin ve minarellerin hem anne sağlığı açısından hem de bebek sağlığı açısından önemi büyüktür.

Bu dönemde kadın hem fizyolojik hem psikolojik olarak en iyi durumda olmalıdır. Hamilelik riskleri ve bazı etkileri doğru beslenme ile en aza indirilebilir.

Gebelik döneminde beslenme ile ilgili en önemli nokta ise yeterli miktarda kaliteli beslenmekdir. Kaliteli beslenmeden kasıt mevsimindeki en faydalı ve en doğal besinlerin tüketilmesidir.

Bu noktada gebe olan kadının yaşı ve sağlık durumu da beslenmeyle doğru orantılı olarak değişebilir. Besin tüketimi kadar da önemli bir konu sıvı yani su tüketimidir. Vücutta tutulan fazla tuzun atımı için su tüketimi önemlidir.

Hormonlu ve kaynağı belirsiz yapay ürünlerden, kızartma ve aşırı yağlı yiyeceklerden, aşırı kafein tüketiminden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Toplumca benimsenen “İki canlısın sen, iki kişilik yemelisin” fikri anne ve bebek sağlığı için aslında tehlike arz eder.

Fazla kiloyla doğuma girmek anne açısından risklidir. Aşırı şeker ve yağ tüketimi asitli içeceklerin ve hazır gıdaların fazlaca tüketilmesi hem annenin gereğinden fazla kilo almasına neden olur, hem bebeğin sağlığını da olumsuz yönde etkiler.

Tabi ki alkol, sigara, uyuşturucu etkili ilaçların kullanımı kesinlikle olmamalıdır. Gebe kadın beslenme konusunda mutlaka doktora danışmalıdır.

hamile-beslenmesi

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: