AnasayfaHamilelikte Beslenme

Hamilelikte (Gebelikte) Beslenmede Dikkat Edilecekler

anasayfa
anasayfa
anasayfa

Kadınların belki de beslenmelerine en dikkat etmeleri gereken dönem gebelik dönemidir. Bu dönemde doğru alınacak vitamin ve minarellerin hem anne sağlığı açısından hem de bebek sağlığı açısından önemi büyüktür.

Bu dönemde kadın hem fizyolojik hem psikolojik olarak en iyi durumda olmalıdır. Hamilelik riskleri ve bazı etkileri doğru beslenme ile en aza indirilebilir.

Gebelik döneminde beslenme ile ilgili en önemli nokta ise yeterli miktarda kaliteli beslenmekdir. Kaliteli beslenmeden kasıt mevsimindeki en faydalı ve en doğal besinlerin tüketilmesidir.

Bu noktada gebe olan kadının yaşı ve sağlık durumu da beslenmeyle doğru orantılı olarak değişebilir. Besin tüketimi kadar da önemli bir konu sıvı yani su tüketimidir. Vücutta tutulan fazla tuzun atımı için su tüketimi önemlidir.

Hormonlu ve kaynağı belirsiz yapay ürünlerden, kızartma ve aşırı yağlı yiyeceklerden, aşırı kafein tüketiminden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Toplumca benimsenen “İki canlısın sen, iki kişilik yemelisin” fikri anne ve bebek sağlığı için aslında tehlike arz eder.

Fazla kiloyla doğuma girmek anne açısından risklidir. Aşırı şeker ve yağ tüketimi asitli içeceklerin ve hazır gıdaların fazlaca tüketilmesi hem annenin gereğinden fazla kilo almasına neden olur, hem bebeğin sağlığını da olumsuz yönde etkiler.

Tabi ki alkol, sigara, uyuşturucu etkili ilaçların kullanımı kesinlikle olmamalıdır. Gebe kadın beslenme konusunda mutlaka doktora danışmalıdır.

Konunun devamı olarak
Doğum Sonrası Kilo Almanın ve Vermenin Yolları
makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Hamilelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik toplam 280 gün, yani 40 haftadır.

Çok Okunanlar..

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ:
Çikolata ile mutluluğu tüm sevdiklerinize göndermek artık çok kolay! Yapmanız gereken Chicolatte'nin bir çok çikolata çeşidi barındığı sitesini ziyaret etmeniz. Bebek çikolatası dahi gönderebilirsiniz! Çikolata gönder dedikten sonra tüm yapılmasını gerekeni Chicolatte'ye bırakmanız! En leziz lezzetler en hızlı şekilde sevdiklerinizin kapısında.
DMCA.com    
Kapat