rus takvimi

Anasayfa › Aylık Bebek Gelişimi Bebek ›

Bebek ve Çocuklarda Oyun Oynama

İnsanoğlu, dünya üzerindeki en çok oyun seven yaratıktır. Oyun, bebeklerin öğrenme yetisi için önemlidir ve yetişkinlik döneminde de önemi devam etmektedir.

Tek fark eden oyunlara farklı isimler vermemizdir; şiir, edebiyat, müzik, sanat, tiyatro, bilim ve sporculuk gibi. Bütün bu dalların hepsinin temelinde çocuk olduğumuz zamandaki oyuna olan merakımız vardır ve bu yüzden bu konuya önem verilmesi gerekmektedir.

Bebek ve Çocuklarda Oyun Kalıpları

Çocuğunuzu oyuncak dolu bir odaya koyup, izlemeye başladığınızda belirli bir davranış biçimi ortaya çıkacaktır. Oyuna başladığı zaman tek bir oyuncağa odaklanacak ve onu inceleyecektir.

Sonra o oyuncak ile oynamaya başlayacaktır ve belirli bir süre sonra bu oyuncaktan sıkılacak başkasına geçecektir. Aynı şekilde öbür oyuncak ile da aynı şeyleri yaptıktan sonra ötekine geçecektir ve neredeyse bütün oyuncakları bu şekilde gezecektir.

Sonra duraklayıp önceden oynadığı bir oyuncağa geçebilir ve böylelikle bu oyuncak ikinci kere incelenmiş olur.

Çocuklarda Oyun Oynamanın Temelleri

Birçok oyun oynama temelli ortaya çıkmıştır; bunlardan ilki yeniye olan heyecan ve aşktır. Yeni bir oyuncak büyümekte olan bebeğinizi bir mıknatıs gibi çekecektir ve bu çekim insanın yeniliğe olan merakını göstermektedir.

Yeniliğe olan çekim bizim merakımızı ve keşfetmemizi sağlamaktadır ve yeni deneyimler sahibi olmamızın sebebidir. Sonuç olarak bizim yaratıcı birer yetişkin olmamızı sağlayacaktır.

Çocuklar, oyuncakları ile neler yapabileceklerini keşfederken, birçok değişik yeni deneyler yapmış olacaklardır. Tüm varyasyonları denedikten sonra bu oyuncaktan sıkılacak ve yenilik duygusu sayesinde yeni bir oyuncağa geçeceklerdir.

Bu oyun oynama temelleri, sadece oyuncaklara değil, aynı zamanda fiziksel ve sosyal içerik içeren oyunlar için de geçerlidir.

Oyun Tercihleri

Çocuğunuzun hangi oyuncaklar, oyunlar ile oynadığını ve tercih ettiğini gözlemlemek gerçekten çok ilginçtir. Bu erken eğilimler ve seçimler çocuğunuzun ilerisi ile ilgili ilginç bilgiler vermektedir. Çocuğunuzun daha çok fiziksel, müziksel, analitik, yaratıcı, derli toplu veya karmaşık mı olacağı yolunda biraz ışık tutmaktadır.

İlk Oyun

Bebekler, daha hareketlerini kontrol edemeseler bile, aslında oyun oynamaya başlamışlardır. Değişik sesler ve görüntüler onlar için ilgi çekici birer yenilik ve oyundur.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Öğrenme Ortamı başlıklı makalemizde bebekler için öğrenme ortamı ve bebeklerin öğrenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: