rus takvimi

Anasayfa › Aylık Bebek Gelişimi Bebek ›

Bebekler ve Oyuncakları

Büyümekte olan bebekler hangi oyuncaklar ile oynayacaklarının kararını genellikle kendileri vermektedirler. En pahalı oyuncak yerine çok daha ucuz bir oyuncak ile saatlerce oynayabilir veya pahalı bir oyuncağın, kendisi yerine, içinden çıktığı kutu daha çok ilgisini çekebilir.

Genellikle oyuncaklar çocuklardan çok onları satın alan anne ve babaların ilgisini çekmek üzere üretilmiş ve tasarlanmıştır.

Bebekleri Zorlayan Oyuncaklar

Çocukların, blokları üst üste koyarak oynamalarından ziyade, onları başka yerlere taşıyıp istediği herhangi bir yerde kulesini yapması her zaman daha cazip olmuştur. Dört tekerlekli vagonlar onları bunu yapmasını sağlayacaktır.

Fakat bunu yapabilmeleri için ayağa kalkıyor olabilmeleri gerekmektedir; ayağa kalkan bir bebek vagonundan destek alarak yürüyebilecek ve aynı zamanda vagonunu itecektir. Böylelikle yeni yerlerde oynama isteği sayesinde, vagonu onun yürümesinde yardımcı olacak ve çok daha hızlı yürümeye başlamasını sağlayacaktır.

Tekerlekli Oyuncaklar

Oyuncaklara, vurabildikleri kadar güçlü vurmak onlara büyük bir haz vermektedir. Özellikle erkek çocukları için geçerlidir bu tespit. Yere vurulduğunda yüksek ses çıkaran oyuncaklar, ses çıkarmayanlara göre çok daha cazip gelmektedir.

Örneğin, bir davula çubuk ile vurulması, bir mindere vurulmasından çok daha etkileyici olacaktır. Bebekler, aynı zamanda bloklardan yapılmış uzun bir kuleyi yere devirdiklerinde de zevk alacaklardır. Anne ve babanın zamanla ve özenle yapmış olduğu bir kuleyi ufacık bir hareketleri ile yıkabilmek, onlar için çok ilginç ve çekici gelecektir.

Böylelikle kendilerini daha güçlü hissetmelerine sebep olacaktır ve oyuncak seçimlerinde kendilerini güçlü hissetmelerini sağlayan oyuncaklar seçeceklerdir.

Şekil ve İnşaat Oyuncakları

Şekilleri bulma veya deliklerden geçirme oyunu genellikle 12. aydan itibaren cazip gelecektir. Yıldız şekilde olan bir nesneyi bir tek onun geçebileceği bir delikten geçirmek ona büyük bir başarı hissi verecektir ve aynı zamanda geometri ve nesnelerin yapısı hakkında öğretici olmuş olacaktır.

Aynı zamanda kolay olan yapbozlar, şekiller hakkında bilgilenmelerini hızlandıracaktır.Büyümekte olan bebeğiniz için, bir araya toplanıp bir bütün ortaya çıkaran oyuncaklar, onlara birleştirme yetisi kazandıracaktır.

Aynı zamanda çocuğunuzun birçok farklı duyusunun bir arada çalışmasına sebep olacaktır. Hem göz, hem de el koordinasyonu gerekmektedir. Bu koordinasyonlar aylar geçtikçe bu oyunlar sayesinde çok daha hızlı gelişecektir.

Müzik Yapma

Büyümekte olan bebekler için vurarak veya düğmelerine basarak ses çıkarabilecekleri oyuncaklar çok cazip gelmektedir. Yaptıkları bir şeyin sonucu olarak bir ses çıkması onların zevk almalarına sebep olacaktır.

Bazı notalar çalındıktan sonra içinden sürpriz çıkan bir kutu onları büyüleyecektir ve bu deneyim sürekli olarak onları mutlu etmeye devam edecektir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin İlk Oyunları başlıklı makalemizde bebek oyunları ve bebeklerin ilk oyunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: