rus takvimi

Anasayfa › Aylık Bebek Gelişimi Bebek ›

Bebeklerin İlk Oyunları

Bebekler, henüz koordineli hareket edemeden bile önce oyun oynamayı çok severler. Beşiğinde yatarken tepesinde sarkan oyuncaklara ve ışıklara hayret ile bakmaktadır, eğer müzik sesi de çıkarıyorsa bebeğiniz için çok daha çekici bir ortam olacaktır.

Bebeğiniz kollarını ve bacaklarını sallayarak ona yetişmeye çalışacaktır. Oyuncaklar bebeğinizin hayatında önemlidir çünkü keşfetme içgüdülerini uyaracaklardır. İnsan bebekleri genetik olarak çok meraklı olarak programlanmışlardır ve bu meraklarını devam ettirebilecekleri bir ortam yaratılması gereklidir.

Büyütülmüş Ödül

Çocuklar büyüdükçe onlara güç hissi veren oyuncaklar ile oynamak isteyeceklerdir. Çocukların kas güçleri her gün daha çok gelişmektedir ve onlarda güçlerini test edebileceği oyuncaklar ile oynamak isteyeceklerdir. Örneğin, ağır bir top yerine aynı boyutlarda olan bir balonu tercih edeceklerdir.

Topu ittikleri zaman çok uzak bir mesafe kat edemeyecektir; fakat aynı güç ile balonu ittiklerinde, balon havalanacaktır. Böylelikle çocuklar yaptıkları aktivitelerin sonuçları daha fazla zevk veren oyuncakları tercih edeceklerdir.

Aynı şekilde içi hava dolu bir top da çocukların çok hoşuna gidecektir. Halı üzerinde herhangi tahta bir cismi ittiği zaman fazla bir mesafe gitmeyecektir; fakat içi hava dolu bir topu ittiğinde çok daha büyük bir keyif ve zevk alacaktır. Böylelikle tekerlekli oyuncaklar onlar için çok daha çekici olacaktır.

Ses ve Yıkım

Oyuncaklara, vurabildikleri kadar güçlü vurmak onlara büyük bir haz vermektedir. Özellikle erkek çocukları için geçerlidir bu tespit. Yere vurulduğunda yüksek ses çıkaran oyuncaklar, ses çıkarmayanlara göre çok daha cazip gelmektedir.

Örneğin, bir davula çubuk ile vurulması, bir mindere vurulmasından çok daha etkileyici olacaktır. Bebekler, aynı zamanda bloklardan yapılmış uzun bir kuleyi yere devirdiklerinde de zevk alacaklardır.

Anne ve babanın zamanla ve özenle yapmış olduğu bir kuleyi ufacık bir hareketleri ile yıkabilmek, onlar için çok ilginç ve çekici gelecektir. Böylelikle kendilerini daha güçlü hissetmelerine sebep olacaktır ve oyuncak seçimlerinde kendilerini güçlü hissetmelerini sağlayan oyuncaklar seçeceklerdir.

Kaldırıp Koyma Oyunu

Bu oyun, çocuğun kazara bir nesneyi yere düşürmesi ile başlayacaktır. Yere düşen nesneyi anne veya baba kaldıracak ve tekrar yerine koyacaktır. Bunu gören bebek bu sefer kasten tekrar aynı nesneyi düşürecektir.

Artık anne ve baba oyunun amacını anlamıştır ve bu oyun bu şekilde devam edecektir. Esas bebeğe zevk veren şey, nesneyi düşürmek için yaptığı küçük bir hareket ile anne ve babasını kontrol etmenin verdiği hazdır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Nesneleri Keşfetmesi başlıklı makalemizde bebeklerin keşfetmesi ve bebeklerin nesneleri keşfetmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: