rus takvimi

Anasayfa › Aylık Bebek Gelişimi Bebek ›

Bebeklerde Ayrılma Endişesi

Bebeklerin çok derinlere işlenmiş, anne ve babalarını kaybetme endişesi vardır. Anne veya babalarını bulamadıkları veya göremedikleri zaman çığlık atmaya başlayabilirler; fakat zamanla örneğin yatırıldıkları zaman, anne ve babalarını göremeyeceklerini öğrenirler ve bu durumlarda onları rahatlatacak bir obje veya nesne ararlar.

Geçici Rahatlatma Nesnesi

Bebeğinizin geçici rahatlama nesnesinin yapısının yumuşak, pürüzsüz, sıcak olması ona annesini hatırlatmaktadır ve bu yüzden daha çok rahatlatıcı olmaktadır. Bu çoğu zaman bir battaniye olabilir; bebeğinizin sizden ayrı kaldığı zamanlarda onu buruşturup ve yanaklarını ona doğru bastırarak çoğu zaman uyuya kalabilir. Bu nesne çocuğun genellikle favori nesnesi haline gelecektir. Ayrılık hissinin oluşacağı zamanlara karşı bir ilk yardım olarak yanından ayırmak istemeyecektir.

Yumuşak Oyuncaklar

Çocukların oynayabileceği birçok yumuşak oyuncakları olabilir fakat onlardan bir tanesini özel oyuncağı olarak seçeceklerdir.

Bu bir ayıcık, fil, kedi veya başka bir çizgi film kahramanı olabilir ve ona özel bir isim verebilirler. Eğer kaybolursa bir panik havası yaratabilir ve bu olay onu çok fazla telaşlandırabilir.

Bebek Oyuncaklarının Yıpranması ve Yırtılması

Rahatlatıcı nesneler bebeğiniz tarafından sıkılık ile kullanılan nesneler olacaklardır. Neredeyse her gün ve her an yanında olmasını isteyeceklerdir.

Bu aşırı kullanma sayesinde battaniye veya oyuncak eskiyecek ve kirlenecektir. Anne ve babalar, sıhhi sebeplerden dolayı bu battaniye veya oyuncağı yıkamak ve hatta yüzeyinde oluşabilecek yırtınmaları tamir etmeye çalışacaklardır.

Fakat bu onların alışık olduğu halinden farklı bir hale sokacaktır; alıştıkları kokusu değişecektir veya yüzeysel farklılıklar sezeceklerdir.

Hatta bu durumun daha da kötüsü değiştirilmesi gerektiği zaman ortaya çıkacaktır. Özel oyuncağına o kadar çok bağlı olacaktır ki; bu değişime büyük bir tepki verecektir ve yeniden kabullenmesi zor bir süreç olacaktır.

Özel oyuncaklarına bir karakter ve kişilik yüklemektedirler; bu yüzden ayrılmaları daha da zor olmaktadır.

Bebeklerin İçgüdüleri

Çoğu kız çocukları yumuşak, sevimli ve kucaklanası olan bir nesneye, sanki onun ebeveyniymiş gibi davranmaya başlayacaklardır. Aynen bir annenin çoğuna bakarken ki tüm şefkati ve sevgisi ile bu nesneye yaklaşacaktır.

Kendisi ebeveyn rolünde olsa da, bu davranış onun rahatlamasını sağlayacak ve güven duygusu verecektir.

Bir önceki yazımız olan Bebekler ve Oyuncakları başlıklı makalemizde bebek oyuncakları ve bebekler ve oyuncakları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: