rus takvimi

Anasayfa › Aylık Bebek Gelişimi Bebek ›

Bebeklerde Cinsiyet ve Beyin

Anne Karnındaki Beyin

Erkek bebekler, anne karnında 5 aylık olduklarında, testisleri testosteron üretmeye başlayacaktır ve bununda gelişmekte olan beyin dokusuna önemli etkileri bulunmaktadır.

Bu etkileşim sayesinde 26. haftada bile erkek ve kız bebeklerin beyinleri arasında farklılıklar görülebilmektedir.

Beyin Taramaları

Yeni yapılan araştırmalar kapsamında yapılan beyin taramalarının gösterdiği önemli farklardan bir tanesi erkek bebeklerin beyin yarım kürelerinin kızlara göre daha fazla asimetrik olmasıdır. Aynı zamanda kız bebekler ile kıyaslandığında, erkek bebeklerin beyinin de daha fazla beyaz madde ve daha az gri madde bulunmaktadır.

İlginç bir farklılık da, bağlantı korteksinde bulunmaktadır. Kadınların ki erkeklere göre daha simetrik bir şekilde oluşmuştur ve bu kısım beyinin karmaşık zihinsel işlemleri ile ilgilenmektedir.

Erkek beyinlerinde bu simetri bulunmamaktadır ve sol tarafları genellikle daha fazla gelişmiştir. Beyinin sol tarafı ağırlıklı olarak analitik, sağ tarafı ise sezgisel ve içgüdüsel düşünce ile ilgilidir. Kadınların daha sezişli olması sağ taraflarının da sol tarafları kadar gelişmiş olmasından kaynaklı olabilir.

Gelecek Belirtileri

Bu kız ve erkek beyinlerindeki farklılıklar yetişkinlikte de ortaya çıkmaktadır. Sorulan bir problemi çözmeye çalışırken kadınlar beyinlerinin iki tarafını, fakat erkeklerin sadece sol taraflarını kullanmakta oldukları görülmüştür.

Aynı şekilde kadınlar sözlü bilgileri yönetirken her iki tarafı, erkekler ise sade sol tarafı kullanmaktadırlar. Yol bulma işlemlerinde kadınlar beyin zarının sağ tarafını kullanırken, erkekler hipokompüsün sol tarafını kullanırlar.

Duygusal tepkiler kadınların beyin zarında yer almaktadır; fakat erkeklerin daha eski bir yer olan amigdala da bulunmaktadır. Küçüklükte salgılanan testosteron (erkeklik hormonu) bu bölgenin daha fazla gelişmesine sebep olmuştur.

Hatırlanması gerekli olan esas bilgi, erkek ve kadın beyini bir birinden yapı, organizasyon ve operasyon olarak farklı olmasıdır. Bu farklılıklar kadın ve erkeklerin farklı düşünme yapılarının olduğunu ortaya çıkarsa da, vardıkları sonuçlar aynıdır, sadece farklı yollardan bu sonuçlara ulaşmaktadırlar.

Kadın ve erkeklerin yapabildikleri şeyler arasında çok küçük, fakat nasıl yaptıkları arasında çok büyük bir fark vardır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Kendilerinin Farkında Olmaları başlıklı makalemizde bebeklerin kendilerini algılaması ve bebeklerin kendilerinin farkında olmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: