rus takvimi

Anasayfa › Aylık Bebek Gelişimi Bebek ›

Bebeklerin Kendilerinin Farkında Olmaları

Bebeğinizin ilk senesi boyunca kendinin farkında olmayacaktır. Etrafındaki deneyim ve keşiflere o kadar çok kendini kaptırmış olacaktır ki kendine ve kendi farkındalığına önem göstermeyecektir.

Bunların hepsi iki yaşına girdiğinde değişecektir ve kendi farkındalığında olmaya başlayacaktır.

Bebeklerde Ayna Testi

Bebekler, henüz birkaç aylıkken bir aynanın önüne koyulduğunda, aynada gördüğü varlığın kendisi olduğunun farkında olmayacaktır.

Aynaya tıpkı bir oyuncak muamelesi yapmaktadırlar; çünkü aynada gördüğü şey kendi hareket ettikçe, hareket etmektedir fakat kendi görüntüsüne baktığının farkında değildir. Bir balık veya kuş da aynı bu şekilde aynada gördüklerine tepki vermektedir.

Büyümekte olan bebeğiniz 15 aylık olduğunda, bir dönüm noktası yaşayacaktır. Aynaya karşı yapmış olduğu hareketlerin aynısını aynada görmesi, onun aslında kendini gördüğü kanısına varmasını sağlayacaktır.

Kendi farkındalığını anlayabilip veya anlayamadığını test ederek de öğrenebiliriz. Bebeğinizin suratını aynanın önüne getirip, birkaç dakika bakmasına izin verildikten sonra, kafasına bir şapka ya da üzerine bir kolye asarak tekrar aynanın önüne geçirirsek yapmış olduğu hareketler bizi farkındalığı hakkında bilgilendirecektir.

Bebek aynada gördüğü, kendi görüntüsü üzerindeki şapka ya da kolyeye elini uzatıp dokunmaya çalışırsa testi geçememiş demektir; fakat eğer elleri ile kendi üzerindeki kolye veya şapkayı tutmayı başarırsa testi geçmiş bulunmaktadır.

Bu testi 18 aylık olan çocukların yarısı başarılı bir şekilde geçmiştir, 24 ay sonunda ¾’ü geçecek ve 3 yaşına girdiğinde diğer kalan ¼’ü geçmiş olacaktır.

Kendini Algılamasının Gelişmesi

Çocukların kendilerinin farkına varması ve farklı birer birey olduklarını anlamaları 2 yaşına yaklaştıkça daha da artmaktadır.

Bu yaklaşım “korkunç iki” olarak da bilinen fenomeni de anlamamızı sağlayacaktır. Bu yaşlarda kendini bir birey olarak farkında olması onu bencil olmaya itecek ve inatçı olmasını sağlayacaktır.

Her şeyi kendi istediği gibi yapmaya çalışacak ve yapamadığında ise sinirlenecektir. Çocukları bu yaşta kontrol etmek azimlerin çatışması haline dönüşecektir. Anne ve babaların bu yaşla baş edebilmeleri için farklı stratejiler izlemeleri gerekebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Ayrılma Endişesi başlıklı makalemizde bebeklerde ayrılma endişesi ve bebeklerin içgüdüleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: