rus takvimi

Anasayfa › Aylık Bebek Gelişimi Bebek ›

Bebeklerin Dinlemesi ve Agulaması

Sözlü iletişimin iki belirgin unsuru bulunmaktadır, bunlar karşı tarafın çıkardığı sesleri dinlemek ve karşı tarafın anlaması için ses çıkarmaktır. Bebeklerin dinleme yetileri ses çıkarma yetilerine göre daha gelişmiştir, hatta anne karnındayken bile sesleri duyabilmektedirler.

Bebeklerin Dinlemesi

Fetüs 6 ve 7 aylık olduğunda anne karnının dışındaki sesleri duyabilmektedir. Yapılan araştırmalar bebeklerin kalp atışlarının, yeni yüksek bir ses duyduklarında çok hafif olarak düştüğünü ortaya koymuştur.

Aynı sesin birkaç kere tekrarlanması üzerine bu kalp atışlarındaki düşüş kaybolmaktadır. Artık o sese alışmışlardır. Yeni bir ses ile tanıştığında tekrar bu düşüş görülmektedir; böylelikle sesleri bir birinden ayırt edebildikleri kanıtlanmıştır.

Bebekler doğduklarında annelerinin sesine çoktan alışmış olacaklardır ve diğer seslerden çok daha rahat bir şekilde ayırt edeceklerdir. Diğer buna benzer müzik ile yapılmış deneyler bebeklerin rahatlıkla müzik çeşitlerini ayırt edebildiklerini göstermektedir.

Böylelikle bebeklerin duyma yetilerinin, diğerlerine göre çok daha gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki duyduklarını anlayabildikleri hakkında herhangi bir iddiada bulunamayız; fakat ses farklılıklarının farkında oldukları bir kesindir.

Bebeklerin Balon Çıkarma Evreleri

Bebeklerin çıkardıkları sesler, ilk sene içinde, birçok aşamadan geçerek ortaya çıkmaktadır. Bu geçirdiği aşamalardan sonra artık sesleri kelime olarak çıkarmaya çalışacaklardır.

Bir veya iki aylık olduklarında, dilini dudaklarının arasından dışarı itip, dudaklarını tekrar kapattığında, ağzı ile nasıl balon çıkaracağını öğrenmiş olurlar.

Ağzından çıkan bu balona herhangi bir ses eşlik etmez fakat sesli iletişim için büyük bir adımdır. Bebekler bu balonları çıkarmaya çalışırken aslında ses çıkartmak için gerekli ağız hareketlerini geliştirecek ve ileride ses çıkartabilmelerini sağlayacak alt zeminin oluşmasını sağlamış olacaklardır.

Bebeklerin Agulama Dönemi

Bebekler 3 aylık olduklarında agulama dönemleri başlamış olacaktır. Ses çıkartabilme yetisi bebeğinizi büyüleyecektir ve agulama tam bir takıntı halini almaya başlayacaktır. İlk önce tükürük sesleri çıkarmaya başlasa da belirli bir zaman sonra ilk ünlü içeren seslerini çıkarmaya başlayacaklardır. Ünlü sesleri çıkarmaya başladıktan sonra bu sesler ile tecrübe edeceklerdir, aynı zamanda anne ve babalar da bu sesleri çıkararak karşılık vermekten kendilerini alı koyamayacaklardır.

Agulama sesleri 6. aya girildiğinde iyice artmaktadır ve yalnızken bile agulamaya devam edeceklerdir. Çıkardıkları seslere, bu dönemde sessiz harflerde eklenerek ilk hece seslerini oluşturmaya başlayacaklardır. Fakat bu sesler ile herhangi bir nesne veya insan arasında bir bağlantı kurulmamıştır. Bir şarkıcının konserden önce ses ısınma hareketleri yaptığı gibi bebeklerde bu sesleri çıkarmaya başlayacaklardır, her hangi bir şey ile bağdaştırmadan.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Ses Çıkarması başlıklı makalemizde bebekler ile iletişim ve bebeklerin ses çıkarması hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: