user
Bebeklerin Konuşmaya Başlaması

Sıradaki içerik:

Bebeklerin Konuşmaya Başlaması

e
sv

Bebeklerin İlk Kelimeleri

414 okunma — 08 Temmuz 2018 01:05
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebekler ilk kelimelerini çıkarmaya başladıklarında, genellikle anne ve babalar, bunu konuşmaya başlamanın eşiği olarak kabul ederler. Fakat bundan daha önemli olan, çıkardıkları kelimelerle insanlar ve nesneler arasında bir bağ kurabilmeleridir.

Herkese aynı şekilde hitap edebilirler; fakat zamanla gördüğü şahıslar ve çıkardıkları kelimeler arasında bağ kurmayı başaracaklardır.

Bebeklerin Sözcük Öncesi Dönemi

Anlamlı konuşmadan önce bebeklerin son bir ses çıkarma dönemi bulunmaktadır. Bu dönem 7 aylıkken veya iki heceli sesler çıkarmaya başladığında ortaya çıkar.

Bebekler bu dönemde çıkardığı sesleri, gürlük, vurgu ve hız bakımından denemektedirler. Konser öncesi hazırlık yapan orkestraya benzerler; notaları düzgün bir şekilde çalabilmek için enstrümanlarını akort etmektedirler. Telaffuzları bazen bilinen sözcükleri anımsatsa da esasında herhangi bir anlam taşımamaktadır.

Anne ve babası ile sözlü olarak iletişime geçme dönemi çok yakındır. Bu iki heceli ses çıkarma dönemi geçtikten sonra, artık daha ciddi bir iş olan, kelime haznesinin genişletilmesi başlayacaktır.

Bebeklerin Ses Tonlamaları

Sesli iletişim sadece kelime alışverişi değildir; aynı zamanda tonlamada içermektedir. Bebekler iki tür tonlamalara karşı daha duyarlılardır.

Bunları yumuşak ve sert olarak ayırt edebiliriz. Bebekler sert ve yüksek tonlamalardan hoşlanmazlar; konuşulan sözcükler aynı olsa bile yumuşak tonlamaları tercih ederler.

Bebeklerin kelime hazneleri gelişirken, sözcüklerin farklı tonla vurgulanarak anlamlarının farklılaştırması işlerini daha da zor bir hale getirmektedir.

Bebeklerin İlk Kelime Haznesi

Bebekler istekli olarak nesnelere veya kişilere hitap etmeye başladıklarında genellikle çıkan sesler bir ya da iki heceli kelimeler olacaktır. Uzun kelimeleri söylemek bu zamanlarda bebekler için çok zordur.

İlk kurduğu cümleler genellikle 2 ya da 3 kelimeden oluşmaktadır. Bebekler uzun cümleler kurup söyleyemeseler de anlama yetileri çok daha gelişmiş olacaktır.

Sorulan sorulara cevap veremeseler bile yaptıkları hareketler ile anladıklarını anne ve babalarına gösterebilirler.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.