rus takvimi

Anasayfa › Aylık Bebek Gelişimi Bebek ›

Bebeklerin İlk Kelimeleri

Bebekler ilk kelimelerini çıkarmaya başladıklarında, genellikle anne ve babalar, bunu konuşmaya başlamanın eşiği olarak kabul ederler. Fakat bundan daha önemli olan, çıkardıkları kelimelerle insanlar ve nesneler arasında bir bağ kurabilmeleridir.

Herkese aynı şekilde hitap edebilirler; fakat zamanla gördüğü şahıslar ve çıkardıkları kelimeler arasında bağ kurmayı başaracaklardır.

Bebeklerin Sözcük Öncesi Dönemi

Anlamlı konuşmadan önce bebeklerin son bir ses çıkarma dönemi bulunmaktadır. Bu dönem 7 aylıkken veya iki heceli sesler çıkarmaya başladığında ortaya çıkar.

Bebekler bu dönemde çıkardığı sesleri, gürlük, vurgu ve hız bakımından denemektedirler. Konser öncesi hazırlık yapan orkestraya benzerler; notaları düzgün bir şekilde çalabilmek için enstrümanlarını akort etmektedirler. Telaffuzları bazen bilinen sözcükleri anımsatsa da esasında herhangi bir anlam taşımamaktadır.

Anne ve babası ile sözlü olarak iletişime geçme dönemi çok yakındır. Bu iki heceli ses çıkarma dönemi geçtikten sonra, artık daha ciddi bir iş olan, kelime haznesinin genişletilmesi başlayacaktır.

Bebeklerin Ses Tonlamaları

Sesli iletişim sadece kelime alışverişi değildir; aynı zamanda tonlamada içermektedir. Bebekler iki tür tonlamalara karşı daha duyarlılardır.

Bunları yumuşak ve sert olarak ayırt edebiliriz. Bebekler sert ve yüksek tonlamalardan hoşlanmazlar; konuşulan sözcükler aynı olsa bile yumuşak tonlamaları tercih ederler.

Bebeklerin kelime hazneleri gelişirken, sözcüklerin farklı tonla vurgulanarak anlamlarının farklılaştırması işlerini daha da zor bir hale getirmektedir.

Bebeklerin İlk Kelime Haznesi

Bebekler istekli olarak nesnelere veya kişilere hitap etmeye başladıklarında genellikle çıkan sesler bir ya da iki heceli kelimeler olacaktır. Uzun kelimeleri söylemek bu zamanlarda bebekler için çok zordur.

İlk kurduğu cümleler genellikle 2 ya da 3 kelimeden oluşmaktadır. Bebekler uzun cümleler kurup söyleyemeseler de anlama yetileri çok daha gelişmiş olacaktır.

Sorulan sorulara cevap veremeseler bile yaptıkları hareketler ile anladıklarını anne ve babalarına gösterebilirler.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Konuşmaya Başlaması başlıklı makalemizde bebek konuşması ve bebeklerin konuşmaya başlaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: