rus takvimi

Anasayfa › Bebek ›

Bebeklerin Uyku Saatleri Düzeni

Yeni doğan bebeklerin uyku düzenlerinin yetişkinlerinkinden farklı olduğunu muhtemelen anlamışsınızdır. Yeni doğan bebekler yetişkinlere göre 2 kat daha fazla uyumaktadırlar; fakat uyku aralıkları yetişkinlere göre daha kısadır.

Gün içinde de gecede olduğu kadar uyurlar, bu uyku düzenini değiştirmek neredeyse imkansızdır; bu yüzden anne ve babalar uyku düzenlerini bebeklerine göre adapte etmeleri gerekmektedir.

Bebeklerin Uyku Zamanı

Anne rahminin dışında bebekler 24 saatlik bir gün içinde ortalama olarak 16,6 saat uyurlar. Bu toplam uyku vakti ortalama olarak 18 eşit parçayla bölünmektedir.

Bebeklerin, verdiğimiz rakamlardan daha çok veya daha az uyuması olasıdır; bebekten bebeğe birçok varyasyon bulunmaktadır. Bebekler arasında günde 10,5 veya 23 saat uyuyanlar bulunabilir.

Bebekler dört haftalık olduklarında günlük uyku süreleri yaklaşık 2 saat azalır. Bir aylık olan bebek ortalama olarak 14,75 saat uyumaktadır.

Bebeğiniz altı aylık olduğunda ortalama uyuma süresi 14 ve bir yaşına geldiğinde 13 saatin altına düşerek devam etmektedir. Beş yaşında girdiğinde ortalama 12 saat olmakta ve yavaş yavaş sekiz saate kadar düşmektedir.

Uyku saatlerindeki azalma genellikle gündüz uykusundandır. Bebeğiniz 3. haftadan itibaren gündüz vaktinin %54’nü ve gece vaktinin %72’sini uyuyarak geçirecektir.

Bebeğiniz 26 haftaya girdiğinde bu oranlar %28 ile %83 olacaktır. Gündüz uykuları yerini kısa süreli kestirmelere bırakacak ve artık anne ve babalar da geceleri daha çok uyuyabilecektir.

Yakında bu düzen sabahları ufak bir kestirme ve öğlenleri bir siesta olacaktır. Bebeğiniz 1 yaşına girdiğinde gündüz uykusuna artık ihtiyaç duymayacaktır.

Bebeklerin Uyku Türleri

Bebeğinizin gerçekleştireceği iki ayrı tür uyku vardır. İlki rüya gördüğü uyku ve diğeri ise derin uykudur. Rüya gördüğü uyku zamanı, göz kapakçıkları ve gözleri hareket halindedir.

Bu yüzden bu uyku türü “hızlı göz hareketli” uyku olarak bilinir. Yetişkinler uyku sürelerinin üçte birini bu uykuda geçirmektedirler; fakat bebekler neredeyse yarı yarıya ve hatta üçte ikisini bu uykuda geçirirler.

Bu hızlı göz hareketi uykusunda beyine kan akışı hızlanır ve buda bebeğinizin öğrenme yeteneğini arttırmaktadır. Uyandığı zaman bebeğiniz daha dinç, atik, verileri algılama ve işlem yeteneği çok daha yüksek olacaktır.

Derin uykuda ise bebeğinizin vücudu kendini yeniler, kan gelişmekte olan kaslara aktarılmaktadır ve aynı zamanda gelişim hormonları salgılanmaktadır.

Rüya Gören Bebek

Bebeğinizin rüyasında ne gördüğünü bilmek imkânsızdır; fakat 24 saat içinde yaşadıklarını sindirebilmesi için birçok veri vardır.

Yeni doğan bebekler ilk önce “hızlı göz hareketli” uykuya dalmaktadırlar, daha büyük bebekler ilk önce derin uykuya dalarlar, bebeğinizin hangi uykuda olduğunu anlamak için gözlerine bakmanız yeterli olacaktır.

Hızlı göz hareketlerinin yanında, hafif kıpırdama ve düzensiz bir şekilde nefes alma “hızlı göz” uykusunda olduğunun belirtileridir.

Bebeğiniz rüya görmeyi bıraktığında ve derin uykuya geçtiğinde hareketsiz bir şekilde yatmaktadır, kasları daha rahatlamış ve yüzünde huzurlu bir ifade oluşmuş olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bebekler ile Nasıl Bağ Kurulur? başlıklı makalemizde bebeklerle bağ kurmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Herhangi bir hastalığa tanı koymak veya tedavisini planlamak amacıyla kullanılamaz. Bunu; sizin için en doğru şekliyle, ancak sizi muayene eden doktorunuz yapabilir.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: