user
Kegel egzersizi nedir, nasıl yapılır faydaları nelerdir

Sıradaki içerik:

Kegel egzersizi nedir, nasıl yapılır faydaları nelerdir

e
sv

Cinsel ilişki sonrası Kanama ve Lekelenme neden olur

540 okunma — 18 Mayıs 2014 10:13
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cinsel ilişki sonrasında ya da ertesi gününde beklemediğiniz kanamalar gelebilmektedir. Bu kanamalara post koital kanama denmektedir.

Cinsel ilişkinin ardından gelen kanama, rahim ağzının iltihap kapmasından, vajinal enfeksiyondan, servikal polipten, rahim ağzından oluşan yaradan ve ya rahim kanseri (Malignite) olabilmesinden kaynaklanabilir.

Vajina kuruluk gibi sorun yaratmayan bir sebepte olabilmektedir. Cinsel ilişkinin ardından kanamanın gelmesi normal olmamaktadır. Ama altta yatan nedenleri bulduğunuzda tedavisi olasılığı da o kadar yüksek olabilir.

Genellikle ilişki sonrası kanama ve lekelenmenin sebepleri; rahim ağzındaki yara yani tıp dilinde erezyone servisit sıklıkla görülmektedir. Rahim ağzı yaraları bel soğukluğu, sıklıkla ve de travmatik yapılan cinsel ilişkiler, prezervatif üstündeki kimyasallar, tampon kullanımı, doğumda tamir olmamış olan rahimdeki ağzındaki yırtıklar yaraya neden olabilmektedir.

Servisit olarak adlandırılan rahim ağzındaki yara, vajinanın giriş kısmında olduğu için jinekolojik muayene ile görülebilmektedir.

Rahim ağzında görülen poliplerde çok şiddetli travma geçirilmese de kanama yaratabilir. Polipler muayene de tespit edildiği zaman aynı zamanda doktor tarafından alınabilmektedir.

Bel soğukluğu, herhangi bir bakteriden kaynaklanmış özelliklede cinsel yolla geçen bir rahatsızlıktır. Pek çok tedavisi mümkündür.

Menopoza girmiş bayanlarda da cinsel ilişki sonrasında kanama görülebilmektedir. Östrojen hormonunun azalmasıyla vajinadaki dokular incelmekte ve de travmaya hassasiyet göstermektedir. Böylece vajinada kuruluk yaşarlar. Cinsel ilişkide de bulunca kanama ve lekelenme görülebilir.

Unutulmamalı ki vücuttaki hiçbir kanama adet döneminde geçirdiğiniz kanama hariç normal değildir ve hemen ciddiye alınmalı incelenmelidir. Mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

kaynak: http://goo.gl/r5PHOl

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • sude 6 sene önce
 • ilişkiden 2 hafta sonra kahverengi lekenlenmeler ara ara kırmızı lekelenmeler oluyor.. bikaç gündür böyle gebelik testi yaptım negatif çıktı agrım sızım yok sadece böyle lekelenmeler var sizce ne olabilir ?