user
Bebekler ve Kardeşleri

Sıradaki içerik:

Bebekler ve Kardeşleri

e
sv

Çocukların Bağımsız Olması

425 okunma — 15 Temmuz 2018 00:01
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güvenlerinin Artması

2. yaşına girerken çocuklar hayatlarının tam bir dönüm noktasındadırlar. Çocuklar en büyülü ve büyüleyici zamanlarında bulunmaktadırlar.

Fırsatlar verilirse her günü dolu dolu yaşayacaklardır, sözlü olarak kendilerini geliştirecekler, kaslarına daha çok hâkim olacaklar ve zihinsel olarak daha çok gelişeceklerdir.

Her uyandığı günü kendini geliştirebilmesi için yeni bir gün olarak görecek ve her yeni güne mutlu ve hevesli olarak başlayacaklardır.

Güvensizlik Hisleri

Bu zamanlarda çocuklar diğer başka çocuklar ile tanışacak ve konuşmaya başlayacaklardır. Küçük yaşlarda başka insanlar ile tanışmaya alışkın çocuklar, yetişkinliklerinde de daha sosyal ve insanlara güvenir kişiler olacaklardır.

Bazı çocuklar için bu süreç sıkıntısız geçmektedir; fakat bazıları için bu yeni deneyimler onların paniklemesine ve stresse girmesine sebep olabilir. Hala anne ve babasının korumasından çıkmayan çocuklarda bu daha da çok görülmektedir.

Ayrılma Zamanı

Küçük çocuklar tanımadıkları kimseler ile yalnız bırakılmaktan hoşnut olmazlar. İki yaşında bile anne ve babasını arayabilirler.

Aileler için çocuklarının bir oyuncak ile oynarken onun bu dalgınlığından faydalanıp kaybolma dürtüleri ortaya çıkabilir; fakat eğer böyle bir şey yapılırsa kendini terk edilmiş hisseden çocuk daha çok panikleyecek ve kontrol edilmesi daha zor bir durum ortaya çıkacaktır.

Anne ve babaların onları kucaklayıp, öpüp ve geri onları almak için döneceklerine dair onlar ile konuşarak rahatlatıp sonra gitmeleri daha doğru olacaktır.

Bu zamanlarda da ağlamalar ve paniklemeler ortaya çıkmaktadır fakat diğer örnekte olduğu kadar uzun sürmeyecektir ve ailesi ile bir güven ilişkisi kurmuş olacaktır.

Güven Yükseltici

Anne ve babaların küçük çocuklarının güvenlerin arttırmak için yapabilecekleri birçok şey vardır. Stres oldukları zaman onlara şefkat ve sevgi göstermek bunlardan biridir.

Küçük çocuklar güvenli oldukları ortamı kendilerinin keşfetmelerine izin verilmesi onların güvenlerin arttıracaktır. Böylelikle yeni deneyimleri kendi başlarına edineceklerdir.

Hem kendilerine olan güvenleri hem de yeni deneyimler kazanmış olacaklardır. Anne ve babalarının yakın olması fakat onlara karışmaması çocuklarına bağımsızlık hissi verecektir.

Kendine Güven

Hayatının ilk başlarında bebekler kendilerini ne kadar güvende hissederlerse, anne ve babalarına o kadar güveneceklerdir. Böylelikle kendilerine olan güvenleri daha çok olacaktır.

Anne ve babaların bebeklerini yatıştırmaları ve iyi hissetmelerini sağlamaları, onların kendine olan güvenlerini artıracaktır. Kendisi bağımsız olmak için ilk hamleleri yapacak ve ebeveynlerinin onu yönlendirmesine gerek kalmayacaktır.

Kendisi direksiyona geçecektir; kendisine güvenen, dışarısı ile anlaşabilen ve yeni engelleri aşan bir çocuk haline gelecektir.

Yoğun Bir Zaman

İki yaşındaki çocukların davranışları hakkında birçok bilgi bulunmaktadır. Çocukların bu dönemi aileleri için çok zor olabilmektedir. Genellikle ileride anlatılacak çocukluk hikâyeleri bu yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Büyüyen bebeğinizin sizinle inatlaşmaya başlaması ve sinir krizleri geçirmesi genellikle bu yaşlarda görülmektedir. Aynı zaman bu yaşlar hem ebeveynler, hem de büyümekte olan çocuklar için çok güzel anılar oluşturacaktır.

Sürekli Hareket Halinde

Bu yaştaki çocuklar inanılmaz bir enerjiye sahip, iyi bir hafıza ve muhteşem bir merak ile donatılmış olacaklardır. Sabah kahvaltısından akşam uyuyana kadar neşeli ve oyuncu bir havaları olacaktır.

Bu neşe ve oyuncu karakterleri sevecen ebeveynler sayesinde daha da artırılabilir. Dünyayı daha çok keşfedecek fiziksel ve zihinsel gelişimin ortaya çıkmasından sonra, 2 yaşındaki çocuklar dünyayı sabırsız bir şekilde keşfetmeye başlayacaklardır.

Onlar için yapılacak o kadar çok şey vardır ki onları bu işlerden alıkoymak onları huzursuz edecektir.

Güvenli Ortam

İki yaşındaki çocuklar etraflarını keşfetmeyi çok severler ve buda onların kaza geçirme olasılıklarını arttırmaktadır. Yapılan araştırmalar bu yaştaki çocukların anne ve babalarının güven sundukları ortamlardan çok da uzaklaşmadıklarını göstermiştir.

Parklarda yapılan bir araştırma, çoğu çocuğun anne ve babasından altmış metreden fazla uzaklaşmadığını ortaya çıkarmıştır. Bu uzaklık da anne ve babalar tarafından güvenli bir uzaklı mesafesi olarak algılanmaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.