user
Doğum Kontrol Hapları kist yapar mı

Sıradaki içerik:

Doğum Kontrol Hapları kist yapar mı

e
sv

Doğum sancıları nasıl başlar sıklığı ve belirtileri

805 okunma — 04 Aralık 2013 12:03
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Doğum yaklaşmaya başlayınca annede bir panik yaşanmaktadır. Acaba ne zaman bebeğim doğacak, diye her an hazırlıklı olmaya çalışırlar. Daha önce doğum yapmış anneler, doğumun ne zaman geleceğine karşılık belirtilerini biliyorlardır.

Doğum yapmadan önce değişik belirtiler olmaktadır, bu yüzden doğum sancısının geldiğini bilmek çok zordur. Arkadaşlarınız, akrabalarınız size kendi doğumlarını anlatabilirler. Ama bu sizinkininde aynı olacağı anlamına gelmez.

Doktorunuz 40. hafta hamilelik zamanı üzerinden size tahmini bir doğum günü vermektedir. Ama net olamaz, çünkü erken doğumlarda yaşanabilmektedir. 37, haftadan sonra doğum sancısı gelme ihtimali vardır.

Erken su gelmiş, bebeğin plasentasında sorun yaşanması ile erken doğum gerçekleşebilir. Geç doğum ise iri olan bebek yada çatı darlığından olabilir.

Hamileliğin son zamanlarında, 4-6 hafta kala gibi düzensiz sancı, ağrı ve kasılmalar başlar. Ama bunlara yalancı doğum sancısı diyebiliriz. Bu sancılar bebeğin başının annenin çatısına yerleşmesinden dolayıdır. Kendinizde ağırlık, sık idrara çıkma, göğüs rahatlaması olur.

Aslında, gerçek sancıların belirtileri 1-2 gün önce göstermeye başlar. Rahim ağzı yumuşamaya, ağrısız kasılmaya, vajinadan ( nişan ) adı verilen sümüksü, kanlı bir salgı gelmesiyle başlamaktadır. Yani rahim ağzı yavaşça açılmaya başlamıştır.

Doğum başlangıcında bebeği koruyan su kesesi patlamaktadır. Bu su rahimden dışarıya çıkar. Hamileler idrar tutamama, akıntıdan kaynaklanan ıslaklık sanılır ama koyu kıvamlı bir akıntı değil, akışkan sudur. Su kesesi patladığı zaman mikrop kapmadan hemen hastaneye gidilmelidir.

Doğum sancısının en belirgin özelliği düzenli aralıklarla gelmesidir. Başlangıçta 10 dakikada 2-3 kez gelir sonra ilerledikçe uzun, şiddetli bir ağrı meydana gelir. Artık bebek doğum kanalına girmiştir. Bebeğinize kavuşabilirsiniz.

Doğum sancısı devamlıdır, ağrı geçmez. Kasık, bel ve karında hissedilen ağrılar her yerde aynıdır.

Ağrılar hissedildiğinde az miktarda sıvı alınabilir ama yemek yenmemelidir. Bunlar kusmaya neden olabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.