user
Doğumun evreleri ppt ve geçiş dönemi

Sıradaki içerik:

Doğumun evreleri ppt ve geçiş dönemi

e
sv

Sezaryen (sezeryan) doğum nasıl ve neden olur

615 okunma — 16 Mart 2013 13:24
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son evre
Rahim ağzının tamamen açılması ve ra­him ile vajinanın bütünsel bir doğum ka­nalı oluşturmasıyla, doğumun son evresi başlar. Bundan sonra bebeğinizi kucağı­nıza alabilmeniz için yaklaşık on sancı kalmıştır.

Ama son evre de saatlerce sü­rebilir. Bu, sadece çocuğun büyüklüğü­ne ve boyuna değil, aynı zamanda anne­nin çatısının büyüklüğüne ve sancıların niteliğine de bağlıdır.

Çocuğun başı çık­madan önce vulva ve perine iyice gerilir ve bir yanma hissedersiniz. Ama artık çok az kalmıştır. İki sancı hamlesiyle ço­cuk dünyaya gelir.

Plasentanın atılması Doğumu izleyen yarım saatin içinde pla­senta rahimden çözülür ve yoğun kasıl­malarla rahimden atılır. İltihap ve kana­maları önlemek için doğum ekibi plasen­tanın tümüyle atılıp atılmadığım kontrol eder. İşte başardınız!

Sezaryen
Doğal doğumun anne ve çocuk için (gö­bek kordonu ya da plasentayla ilgili so­runlar, doğumun duraklaması ya da an­nenin çatısının dar olması gibi) tehlikeli olacağının anlaşıldığı durumlarda do­ğum ekibi, sezaryen ameliyatı yapma ka­ran alır. Ama, endişe etmeyin. Günü­müzde kesiyle doğum artık o kadar kolay geçiyor ki, genellikle üç, dört ya da beş gün sonra bebekle birlikte klinikten çıkılabiliyor.

Çoğu durumlarda sezaryenli doğum lokal anestezi ile yapılıyor ve baba da ka­tılabiliyor. Böylece sezaryende de çocu­ğunuzun dünyaya gelişini birlikte yaşa­yabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.