rus takvimi

Anasayfa › Hamilelik ve Cinsellik ›

Hamilelikte Cinsel ilişki Ne Zamana Kadar Yapılır?

Hamilelik sürecinin normal koşullarda ilerlemesi halinde doğuma 1 ay kalana kadar cinsel ilişkiye girmenin herhangi bir sakıncası olmadığı belirtilmiştir. Bu dönemde cinsel istek artmasına rağmen çoğu anne adayı cinsellik bebeğime zarar verir mi düşüncesi ile cinsellikten uzaklaşmaktadır.


Gebelik de rutin kontroller sırasında doktorunuzun herhangi bir düşük tehlikesi görmediği ve cinsel yaşantınıza devam etmeniz gerektiği, onayını aldıktan sonra hamilelikte cinsel ilişki hiçbir şekilde size ve bebeğe zararı bulunmamaktadır. Ancak ilişki esnasında kullanılan çeşitli kimyasallar, gebelik sürecinde kullanılmamalıdır.

Göğüs hassasiyetine dikkat ederek göğüs ucunun fazla uyarılmasından kaçınılmalıdır. Nadir de olsa erken doğuma sebebiyet vermektedir. Cinsellik de kısıtlama yoktur ancak çok fazla olmamasının daha sağlıklı olacağı belirtilmiştir.

Sağlıklı bir gebelik dönemi için, ilişki sırasında karın ve kasık bölgesine fazla baskı yapılmaması gerekmektedir.
Bu önlemler alındığı takdirde hamilelikte cinsel ilişki, anne adayları için sorun teşkil etmeyeceği gibi kaslarının gevşeyip rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte cinsel ilişki sonrası kanama, kasıklarda kasılma ve aşırı ağrı hissi oluşursa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Doktorunuzla görüşünceye kadar ilişkiye girmemeniz önerilir.

Hamile kadınların bazılarında hamileliğin son aylarında aşırı ilişki isteği başlayabilir, bu isteklere eşinin anlayışlı olması ve anlayış göstermesi iyi olur. Tabi böyle dönemlerde kadınlar biraz daha çekingen oluyor bebeğe zarar verirmi düşüncesiyle fakat doktorunuza da danışarak daha detaylı bilgi ile ne zamana kadar ilişkiye girebileceğini öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Dönemlerinde Cinsel İlişki başlıklı makalemizde hamilelikte cinsellik hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Gebelik Hesaplama

En son adetinizin başladığı tarihi giriniz.
Gün:
Ay:Yıl:
-

hafta ve günlük hamilesiniz

Tahmini doğum tarihiniz:


Hamilelik 280 gün, yani 40 haftadır.

Facebook

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: