user
Aşerme zamanı, ne zaman, kaçıncı haftada ve ayda başlar

Sıradaki içerik:

Aşerme zamanı, ne zaman, kaçıncı haftada ve ayda başlar

e
sv

Hiperemezis gravidarum ppt nedir bakımı ve tedavisi

120 okunma — 15 Ekim 2013 09:43
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gebelik döneminde görülür. Normal gebelik bulantı ve kusmalarından daha fazla düzeyde olur. Tüm gebelerin % 60-80’inde aşerme dönemine bağlı basit bulantı ve kusmalar görülebilir.

Hiperemezis gravidanum gebelerin % 0.3 ünde görülür. Kültür ve ırka bağlı olarak değişir. Sebebi tam olarak bilinmez. Bazı kaynaklar; hormonal, immunolojik ve psikolojik nedenleri üzerinde yoğunlaşmıştır.

Bu hastaların çoğu hastane ortamında iyileşmelerine rağmen ev ortamında tekrar Hiperemezis Gravidarum belirtileri ortaya çıkmıştır. Bu durum hastalığın psikolojik kökeni üzerine yoğunlaşmamıza neden oluyor.

Hastalığın tanısı konurken aşırı kusma ve bulantıya neden olan diğer bütün hastalıkların ekarte edilmesi gerekir. Apandisit, kolesistit, hepatit, gastroenterit, pankreatit, pyelonefrit, tirotoksikoz ve hiperparatiroidizm de aynı belirtileri vardır.

Gebeliğin ilerleyen döneminde ortaya çıkan bulantı ve kusmalarda idrar yolları enfeksiyonu ve HELLP sendromu yönünden araştırılmalıdır.

Tedavi yöntemleri olarak aşırı sıvı kaybını önlemek için damar yoluyla bol sıvı verilir, B vitamini alımı artırılır, aşırı kusma varsa oral beslenme kesilir, yemek sonrası istirahat öneriler, yemek borusu yanma hissine karşın da antiasit mide ilaçları tavsiye edilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.