rus takvimi

Anasayfa › Doğum ›

Lohusalık Döneminde Stres İle Başa Çıkmanın Yolları

Lohusalık, 9 ay boyunca süren hamileliğin bitimiyle yani doğumla başlayan, genelde ilk 6 haftalık dönemi kapsayan, hamilelikte meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişikliklerin ortadan kaybolmaya başladığı zaman dilimi olarak bilinmektedir.

Ancak tamamen hamilelik etkilerinin kaybolduğu zaman olarak algılanamaz, çünkü hamileliğin etkileri bebeğin emmeyi bıraktığı zamandan sonra ortadan kalkar.

Bu dönemde meydana gelen durumlardan bazıları, endişe, stres, sinir, korkudur.

Bu durumlara bağlı olarak; arkadaşlarından ve ailesinden uzak durma isteği, uykusuzluk, huzursuzluk, iştah bozuklukları, ağlama krizleri; kaynağı bilinmeyen bebeğe zarar verme korkusu veya suçluluk duygusu, bebeği reddetme ve hatta depresyona girerek intihar etme isteği bile görülebilir.

Bu durumlara bakıldığında en dikkat çekici olanları bebeğe ve kendine zarar verme düşüncesidir.

Tüm bunlar yaşanırken eşe ve yakınlarına büyük görevler düşmektedir.

Çünkü bu durum, olası bir tramvayı doğurarak olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Lohusa döneminde olan kadın, yalnız bırakılmamalı ve kendisinin güvende olduğu her fırsatta hatırlatılmalıdır.

Yorgun olduğu durumlar göz önünde bulundurularak, dinlenmesi sağlanmalı ve düzenli olarak psikolojik destek verilmesine yardımcı olunmalıdır.

Bebeğin göbeği düştükten sonra ve hava şartlarına göre, anne ev ortamında dışarıya çıkartılarak, temiz hava alması ve rahatlaması sağlanır.

Ayrıca ileri boyutlarda olan depresyonlar gözlendiği zaman, anne bebekle kesinlikle tek başına bırakılmamalıdır ve gerekirse hastane ortamında tedavi olanağı sunulmalıdır.

Yorum Yaz

Mail'iniz sitede paylaşılmayacaktır.

Site İçeriğini İzinsiz Kullananlar Hakkında Hukuki  İşlem Başlatılacaktır.
SOSYAL AĞLARDA BİZ: