user
Klomifen sitrat (klomen – serophene) nedir, testi ve fiyatı

Sıradaki içerik:

Klomifen sitrat (klomen – serophene) nedir, testi ve fiyatı

e
sv

Oligohidramnios nedir, belirtileri, nedenleri ve tedavisi

629 okunma — 21 Ekim 2013 01:30
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gebelik döneminde bebeğin anne karnında fetusun içerisinde yaşadığı ortamda bulunan sıvının (amnios) üretiminin azalması sonucu ortaya çıkan hastalıktır.

Amnios sıvısı; bebeği dış etkilerden korumanın yanı sıra, rahat hareket edeceği bir ortamda sağlar. Amnios sıvısı bebeğin gelişimi açısından hayati öneme sahiptir.

Çok çeşitli maddelere ev sahipliği yapan amnios sıvısı sürekli bir devinim halindedir. Bu sıvı bebek tarafından yutulur ve böbrek salınımı ile tekrar ortama bırakılır. Bebeğin gelişimi ile doğru orantılı olarak miktarı değişir.

Gebelik haftasına göre belli bir aralıkta olması gereken amnios sıvısı ultrason kontrolü sırasında gerekenden az olduğu saptanırsa Oligohidramnios’dan söz edilir. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu rahatsızlık, daha çok gebeliğin son dönemlerinde görülür.

Daha erken dönemlerde görülen Oligohidramnios bebeğin gelişimi açısından son derece tehlikelidir ve genellikle gebelik kötü sonuçlanır. Amnios sıvısı ölçümü ultrason ile kadın doğum hekimi tarafından yapılır. Gebe rahmi dört kadrana ayrılır ve her kadrandaki en geniş amnios sıvısı cebi santimetre cinsinden ölçülür.

Hepsi toplanır ve sonuç yorumlanır. Bu dört kadranın toplamı sonucu elde edilen veriye “amniotik sıvı indeksi” denir. Bu indeks 5 cm altında ise ‘’oligohidramnios’’ tanısı konulur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.