user
Tarlusal nedir ve kullanımı, Tarlusal ne zaman etki eder

Sıradaki içerik:

Tarlusal nedir ve kullanımı, Tarlusal ne zaman etki eder

e
sv

Sezaryen (sezeryan) ile doğum neden yapılır, Sezaryen nedenleri

201 okunma — 28 Kasım 2013 09:12
avatar

Hamilelikte

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir bebeğin her zaman normal doğumla dünyaya gelmesi istenir fakat bazen bazı nedenlerden dolayı normal doğum yerine sezaryen ile doğum gerçekleştirilmek zorunda kalınır.

Aslında doğumun sezaryen evresi çok komplike ve doktorlar içinse karar verilmesi zor bir durumdur. Sezaryenle doğum yapmanın bazı riskleri de vardır.

Öncelikle sezaryene karar vermek doktorun işidir. Sezaryen ile doğum gerektirecek pek çok ihtimal vardır bunlar ya anne ya da bebek ile ilgili olan durumlardır. Örneğin bebeğin normalden iri olması bebeğin ters gelmesi veya bebeklerin ikiz-üçüz olmasıdır.

Doktor karar verdikten sonra doğumun sezaryen evresinde anne adayı strese girmemelidir ve rahat olmalıdır. Bu stresin giderilmesi için çeşitli yollar vardır ama en etkili eşinizin ameliyat esnasında yanınızda bulunması olacaktır. Çoğu hastane erkeğin sezaryen ameliyatına eşine destek olması için ameliyathaneye girmesine izin vermektedir.

Ama günümüzde kadınlar doğum esnasındaki zahmet ve sıkıntıları çekmemek için normal doğumdan kaçmaktadır ve sezaryen ile doğumu tercih etmektedir. Aslında bu durum doğacak bebeğin ve annesinin hayatını tehlikeye sokmaktadır. Çünkü sezaryen ile doğum sonuçta cerrahi bir müdahaledir ve doğumun sezaryen evresinde anne veya bebek için çeşitli sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Sezaryen ile doğum yapmak isteyen annelerin bu doğumdan sonra tekrar doğum yapmama riskleri bulunmaktadır. Çünkü operasyon anında rahmin zarar görme ihtimali biraz yüksektir bu ilerde bir daha çocuk sahibi olmama riskini beraberinde getirmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.